Australijoje aptartos bendradarbiavimo galimybės žaliosios energetikos srityje

0
Australijoje aptartos bendradarbiavimo galimybės žaliosios energetikos srityje

Įgyvendinant Nacionalinę energetinės nepriklausomybės strategiją bei siekiant pasisemti žinių ir patirties iš kitų šalių, pasirinkusių tą patį atsinaujinančios energijos plėtros kelią ir jau turinčių patirties plėtojant technologijas šioje srityje, rugsėjo 9–10 dienomis viceministrė Daiva Garbaliauskaitė kartu su šalies verslo delegacija darbo vizitu lankosi Melburne, Australijoje, kurio metu susitiko su Viktorijos valstijos energetikos sektoriaus pareigūnais ir Australijos energetikos kompanijų atstovais.

Susitikimo su Energetikos ir išteklių viceministrės pavaduotoja Elizabeth Molyneux bei Energetikos, aplinkos ir klimato veiksmų departamento energetikos grupės vykdančiąja direktore Vanya Kumar metu susipažinta su Australijos energetikos politikos tikslais, taip pat pagrindiniais iššūkiais ir pasiekimais žengiant atsinaujinančios energetikos plėtros keliu. Viceministrė D. Garbaliauskaitė pristatė Lietuvos kelią energetinės nepriklausomybės link, pasiekimus ir iššūkius, kuriems bus greitu metu reikalingi inovatyvūs sprendimai, siekiant tapti savarankiškai energija apsirūpinančia šalimi. 

„Sėkmingam Lietuvos ilgalaikių strateginių tikslų įgyvendinimui reikės didelių investicijų, palankios teisinės ir reguliacinės aplinkos, papildomos kvalifikuotos darbo jėgos, paramos moksliniams tyrimams ir plėtrai bei glaudesnio bendradarbiavimo tarp mokslo ir verslo. Lietuvos tikslas yra ne tik pasiekti energetinį saugumą, bet ir tapti aukštos pridėtinės vertės žaliųjų technologijų lyderiais Europoje, o Australija yra svarbi partnerė šiuose procesuose. Džiugu, kad nepaisant didelio geografinio atstumo, keliame tuos pačius tikslus ir susiduriame su tais pačiais iššūkiais. Turime vieni iš kitų ko pasimokyti tiek sprendžiant technologinius klausimus, tiek plečiant ir stiprinant mokslinius tyrimus“, – sakė viceministrė D. Garbaliauskaitė.

Vizito metu viceministrė D. Garbaliauskaitė taip pat lankėsi Swinburne technologijų universitete, kur susitiko su jo tyrėjais, kuriančiais ir vystančiais žaliojo vandenilio technologijas. Taip pat lankėsi Australijos nacionalinėje mokslo agentūroje, kur turėjo galimybę susipažinti ir apžiūrėti agentūros mokslininkų sukurtus demonstracinius energetikos objektus. Diskusijoje su Australijos mokslo institucijų atstovais didelis dėmesys buvo skirtas mokslinių tyrimų taikymui konkretiems projektų finansavimo modeliams ir verslo vaidmeniui nustatant mokslinių tyrimų poreikius. Taip pat aptartos bendradarbiavimo galimybės su verslo ir akademine bendruomene energetikos srityje, ypač atsinaujinančių energijos išteklių, jūrinio vėjo energetikos ir žaliojo vandenilio technologijų srityse, per patirties mainus ir galimą bendrų projektų įgyvendinimą. 

Vizito metu viceministrė ir verslo delegacijos atstovai taip pat susitiko su Australijos energetikos kompanijomis. Susitikimų metu pristatyti Lietuvos tikslai vandenilio srityje, galimos dvišalio bendradarbiavimo galimybės.

Lietuva išsikėlė ambicingus tikslus tapti viena iš pirmaujančių žaliųjų vandenilio gamintojų Baltijos jūros regione iki 2050 metų, siekiant užtikrinti energetinį saugumą ir įgyvendinti dekarbonizacijos tikslus transporto, pramonės ir energetikos sektoriuose. Tokie ištekliai kaip vandenilis, jūrinio vėjo energija ir biometanas vaidins svarbų vaidmenį siekiant Europos klimato tikslų.