Apdovanoti studentų mokslinių darbų konkurso apie tvarią energetiką laureatai

0
Apdovanoti studentų mokslinių darbų konkurso apie tvarią energetiką laureatai
Share

Energetikos ministras Dainius Kreivys apdovanojo studentų mokslinių darbų konkurso „Žaliasis kelias: klimato kaitos ir energetikos iššūkiai“ laimėtojus, pristačiusius darbus tvarios energetikos, klimato kaitos ir atsinaujinančių energijos išteklių temomis. Energetikos ministerijos jau trečią kartą organizuojamame konkurse buvo išrinkti trys geriausieji.

„Energetikos sektorius patiria transformaciją, kuri prilygsta pramoninei revoliucijai, ir šis virsmas kardinaliai keičia energetiko specialybės pobūdį. Jau šiandien matome, kad energetikos transformacija atveria naujas perspektyvas IT, fizikos, chemijos, kitų sričių specialistams, kurie savo žinias galės pritaikyti būtent energetikos sektoriuje: nuo klimato kaitos ir tvarios energetikos sprendimų iki inovacijų kūrimo ir taikymo“, – sako energetikos ministras D. Kreivys.

Konkurso komisijoje vertinusio Vilniaus universiteto Chemijos ir geomokslų fakulteto klimatologo prof. Egidijaus Rimkaus teigimu, studentų mokslininkų pateikti darbai šiemet nustebino savo įvairiapusiškumu bei unikalumu. 

„Vertinome daug įdomių darbų iš labai įvairių institucijų. Noriu itin pasidžiaugti, kad šį kartą sulaukėme darbų iš skirtingų sričių mokslininkų: politikos, socialinių, technologinių mokslų. Klimato kaitos ir energetikos sąsajos yra svarbios kiekvienam iš mūsų. Tai yra labai aktuali tema, todėl darbų galėtų būti pateikiama ir dar daugiau. Noriu jaunuosius mokslininkus paskatinti aktyviai rašyti ir teikti darbus – jie yra labai svarbūs“, – pažymi E. Rimkus.

Pirmoji vieta buvo skirta Vilniaus universiteto Tvariųjų finansų ekonomikos magistrantūros studijų programos absolventui Tomui Bacevičiui. Jis konkurse pristatė magistro darbą apie Europos Sąjungos (ES) tvaraus energijos balanso plėtrą energetinio saugumo kontekste.

„Ši tema yra itin reikšminga Rusijos agresijos prieš Ukrainą akivaizdoje, kai yra vertinama Europos Sąjungos šalių energetinė nepriklausomybė nuo Rusijos iškastinio kuro, – pažymi laimėtojas. – Atlikau ES energijos komponentų analizę bei vertinau tvaraus ir nepriklausomo ES energijos balanso vystymąsi, kuris turi svarbią reikšmę užtikrinant Lietuvos valstybės energetinio saugumo interesus.“

Antroji vieta skirta Vilniaus Gedimino technikos universiteto absolvento Rapolo Tučkaus tiriamajam darbui apie gamtinių dujų magistralinio dujotiekio skirstymo stoties energijos efektyvumo didinimą bei išmetamų teršalų mažinimo būdus. Kaip sako magistrinio darbo autorius, nors pasaulyje dedamos pastangos kuo greičiau atsisakyti taršių energijos šaltinių naudojimo, Europoje ir Lietuvoje didelę energijos balanso dalį vis dar sudaro gamtinės dujos.

„Todėl siekiant Europos Žaliajame kurse numatytų klimato neutralumo tikslų, būtina imtis priemonių visose srityse, taip pat sumažinti taršą, eksploatuojant iškastinio kuro, kaip naftos ar dujų, infrastruktūrą“, – akcentuoja R. Tučkus. 

Tarp laimėtojų pateko ir Kauno technologijos universiteto absolventės Miglės Janikūnaitės magistro darbas, kuriame ji vertino klimato kaitos mažinimo priemonių energetikoje kaštus. 

„Atėjo laikas, kai klimato kaitos padarinius galime pamatyti savo akimis, – sako darbo autorė. – Todėl yra labai svarbu rasti efektyviausią judėjimo kryptį, siekiant kuo labiau sumažinti mūsų daromą įtaką klimatui.“

Konkurso laureatams buvo skirta po 500 eurų vertės piniginė premija. 

Kitais metais Lietuvos mokslo ir studijų institucijų studentus rašyti energetikos temomis kvies ir konkursą organizuos Lietuvos energetikos agentūra. 

Projektas finansuojamas iš Europos socialinio fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto