A. Armonaitė: Klaipėdoje žengtas svarbus žingsnis siekiant pritraukti užsienio talentų ir investicijų

0
A. Armonaitė: Klaipėdoje žengtas svarbus žingsnis siekiant pritraukti užsienio talentų ir investicijų
Share

Ekonomikos ir inovacijų ministerijos ir kitų institucijų iniciatyva Klaipėdoje duris atvėrė naujas paslaugų centras „International House Klaipėda“, padėsiantis užtikrinti sklandų užsieniečių persikėlimą į uostamiestį. Ministrė Aušrinė Armonaitė neabejoja, kad šio centro veikla ne tik palengvins galimybę užsieniečiams gauti kokybiškas viešas paslaugas, bet ir padės reikšmingai pritraukti aukštos kvalifikacijos darbuotojų, o kartu ir investuotojų iš užsienio šalių.

„Matant poreikį suteikti pagalbą į Lietuvą atvykstantiems užsieniečiams, prieš pusantrų metų EIMIN iniciatyva duris atvėrė „International House“ centras Vilniuje. Skaičiuojama, kad šiame centre jau aptarnauta daugiau nei 22 tūkst. užsienio piliečių. Džiaugiamės, kad, uostamiesčio įmonėms susiduriant su sunkumais pritraukti darbuotojų, iš sostinės pavyzdį ima Klaipėda. Vien per artimiausius metus į Klaipėdą reikės pritraukti maždaug 3000 naujų darbuotojų, todėl būtina nuosekliai veikti siekiant pritraukti talentų ir investicijų iš užsienio šalių“, – „International House Klaipėda“ atidarymo renginyje kalbėjo A. Armonaitė.

Poreikį įkurti centrą Klaipėdoje lėmė tai, kad, Registrų centro duomenimis, per pastarąjį dešimtmetį į uostamiestį atvykusių užsieniečių skaičius išaugo beveik 3 kartus. 2013 m. į Klaipėdą atvyko kiek daugiau nei 400 užsieniečių, o 2022 m. – daugiau nei 12 tūkst. Vien šiemet jų į uostamiestį jau persikėlė gyventi daugiau nei 1300.

Taip pat „Klaipėda ID“ užsakymu atlikta Klaipėdos įmonių apklausa parodė, kad vien gamybos sektoriuje per artimiausius dvejus metus reikės maždaug 3000 naujų darbuotojų, iš jų – apie 1800 aukštos ir žemos kvalifikacijos specialistų. 

Talentų pasiūla glaudžiai susijusi ir su užsienio investicijų pritraukimu: užsienio investicijos ženkliai prisideda prie ekonominio augimo ir konkurencingumo, skatina technologijų sklaidą, dalijimąsi žiniomis, gerąja praktika ir ypač padeda formuoti žmogiškąjį kapitalą.  
Tad nuo šiol ir į uostamiestį atvykusiems užsieniečiams bus paprasčiau vienoje vietoje gauti nemokamas konsultacijas ir reikiamas paslaugas, susijusias su perkėlimu į Lietuvą ir gyvenimu: nuo leidimų gyventi ir socialinio draudimo iki įdarbinimo paslaugų ir mokesčių pradedant verslą. Šis darbo modelis leidžia užtikrinti artimesnį bendradarbiavimą ir informacijos sklaidą bei padeda darbuotojams lavinti savo įgūdžius.

„International House“ yra ne tik svarbi vieta atvykusiems į miestą užsieniečiams gauti jiems reikiamas paslaugas vienoje vietoje, bet ir tinkamas institucijų ir įstaigų bendradarbiavimo pavyzdys, kai jų deleguoti atstovai kartu teikia paslaugas ir konsultacijas vienoje vietoje ir įvairiomis kalbomis. 

Bendra ministerijos, Klaipėdos miesto savivaldybės bei investicijų ir verslo plėtros agentūros „Klaipėda ID“ iniciatyva įkurtas centras lankytojus priims Klaipėdos miesto savivaldybės Klientų aptarnavimo skyriuje ir bus pajėgus per metus aptarnauti daugiau nei 2000 žmonių anglų ir rusų kalbomis.

Paslaugų centras teiks viešąsias paslaugas ir konsultacijas, suteiks bendrą informaciją apie persikėlimą į uostamiestį, konsultuos karjeros, įsidarbinimo ir įdarbinimo klausimais, įgyvendins užsienio studentų darbo praktikos ir įdarbinimo projektus, siūlys nemokamas lietuvių kalbos pamokas ir padės šeimoms integruotis naujame mieste.