Žaliojo laivybos koridoriaus link: pasirašytas tarptautinis memorandumas

0
Žaliojo laivybos koridoriaus link: pasirašytas tarptautinis memorandumas
Share

2024-04-05

Singapūro laivybos įmonės „X-Press Feeders“ ir šešių Europos uostų, tarp kurių ir Klaipėdos uosto, vadovai šiandien Hamburge padėjo parašus bendrame dokumente ir taip įsipareigojo drauge skatinti tvarios laivybos plėtrą Šiaurės ir Baltijos jūrose, kuriant žaliuosius laivybos koridorius, prisidedančius prie CO2 emisijų mažinimo.

„Jei dar kam nors kyla abejonių, kad Klaipėdos uostas ne tik kalba apie tvarumą, bet ir žengia tvirtus žingsnius jo link, šiandien pasirašytas memorandumas, o vėliau šiemet į Klaipėdą kursuoti pradėsiantis metanoliu varomas laivas bus dar vienas plika akimi matomas įrodymas. Tai, kad esame įtraukti į žaliųjų koridorių kūrimą kartu su didžiaisiais Europos uostais, taip pat įrodo, kad esame vertinami tarptautiniu lygmeniu“, – sako Klaipėdos valstybinio jūrų uosto kapitonas Vladas Motiejūnas.

Bendradarbiavimo memorandumą pasirašė 6 Europos uostai: Antverpeno–Briugės, Klaipėdos, Rygos, Talino, Helsinkio, Hamina Kotkos jūrų uostai ir konteinerių vežimo paslaugas teikianti Singapūro įmonė „X-Press Feeders“. Juo įsipareigota uostuose plėtoti alternatyvių degalų, tarp kurių ir metanolis, tiekimo į laivus infrastruktūrą, skatinti aplinkai draugiškų degalų naudojimą, kurti žaliuosius laivybos koridorius.

Singapūro įmonės „X-Press Feeders“ žaliuoju metanoliu varomi laivai ketina kursuoti dviem maršrutais: Roterdamas–Antverpenas–Ryga–Klaipėda–Roterdamas ir Roterdamas–Antverpenas–Helsinkis–Talinas–Hamina Kotka. Planuojama, kad pirmasis žaliuoju metanoliu varomas laivas Klaipėdos uostą pasieks dar šiemet.

„Šis susitarimas yra mūsų įsipareigojimas siekti tvarios jūrų pramonės. Bendradarbiaudami su šiais pirmaujančiais Europos uostais, kartu galime skatinti ekologiškų technologijų diegimą, kuris paspartintų laivybos pramonės dekarbonizaciją“, – sako Francis Goh, įmonės „X-Press Feeders“ vykdomasis direktorius. 

Kiek daugiau nei prieš 50 metų veiklą Pietryčių Azijoje pradėjusi įmonė „X-Press Feeders“ šiuo metu dirba visoje Azijoje, Artimuosiuose Rytuose, Afrikoje, Karibų jūros regione, Lotynų Amerikoje, Viduržemio jūros regione ir Europoje. Pagrindinė jos veikla – transporto paslaugų konteinerių operatoriams tiekimas. Pati įmonė konteinerių niekaip nevaldo. „X-Press Feeders“ šiandien turi daugiau nei 100 laivų, nuo 500 TEU iki 7 tūkstančių TEU talpos. Žengdama tvarumo kryptimi, įmonė iki 2026-ųjų planuoja įsigyti 14 metanoliu varomų laivų. Ji taip pat pirmoji rinkai pasiūliusi žaliuoju metanoliu varomus konteinerinius laivus.