2024-09-24
Vilniaus žaislų muziejuje atidaryta tris mėnesius truksianti paroda, kurioje pristatomi ukrainiečių liaudies žaislai. Kultūros atašė Tomo Ivanausko iniciatyva Vilniaus ir Kyjivo žaislų muziejai susijungė, siekdami lankytojams pristatyti šalies kultūrą per žaislų istoriją. Atsakomoji Vilniaus žaislų muziejaus rengiama paroda „Lietuvos viduramžių žaislai“ netrukus bus pristatyta Kyjivo valstybiniame žaislų muziejuje.
Ukrainiečių liaudies žaislai atspindi turtingą Ukrainos istoriją, kultūrą ir tradicijas. Kiekvienas regionas pasižymi unikaliu žaislų stiliumi, kuriam įtakos turi vietos kraštovaizdis, klimatas ir papročiai. Tradicinės lėlės iš tekstilės, dažnai naudojamos apeigose, dabartinio karo metu tapo tapatybės ir simbolinės saugos simboliais. Jos pirmavaizdis – lėlė Saugotoja buvo sukurta daugiau nei prieš 5000 metų. Ji kuriama tik iš natūralių medžiagų – žolės, šieno, šiaudų, kukurūzų stiebų, skudurų, todėl yra ekologiška, dvasiškai tyra, vaizdinga ir simboliška. Nuo 2014 m. karo pradžios lėlės gaminamos ir siunčiamos į frontą kariams kaip simbolinė apsauga.
Parodoje eksponuojami ir miškinguose regionuose paplitę mediniai žaislai – nuo baldų iki garsą skleidžiančių žaislų. Visoje Ukrainoje populiarūs moliniai žaislai, ypač gyvūnų formos švilpukai. Karpatams būdingi sūrio žaislai, gaminami iš avių ir karvių pieno, o valgomi apeiginiai sausainiai paplitę visoje šalyje. Šiaudinius žaislus, pavyzdžiui, barškučius ir lėles, kaimo amatininkai gamino sezoniniams renginiams.
Vilniuje atidaryta paroda yra unikali, nes visi joje eksponuojami žaislai buvo sukurti specialiai ir yra dovanojami mūsų sostinės Žaislų muziejui. Žaislus kūrė daugiau nei penkiolika meistrų visoje Ukrainoje. Atidarymą lydėjo ukrainiečių liaudies dainos, kurias tradiciniu instrumentu – bandura atliko jaunoji banduristė Solomiia Sych, dainavo Zlata Kravets.
Parodos rengiamos kartu su Lietuvos kultūros institutu bei Lietuvos Respublikos ambasada Ukrainoje.
Tomo Ivanausko informacija ir nuotraukos