Vienintelėje pasaulyje šiuolaikinio kolekcinio dizaino mugėje pristatyti lietuvių kūrėjų darbai

0
Vienintelėje pasaulyje šiuolaikinio kolekcinio dizaino mugėje pristatyti lietuvių kūrėjų darbai

Briuselyje kovo 7–10 dienomis vykusi šiuolaikinio kolekcinio dizaino mugė „Collectible“ subūrė daugiau nei šimtą dalyvių: nuo novatoriškų galerijų, jaunų talentų iki žinomų kūrėjų. Tarp vienintelės pasaulyje šiuolaikinio kolekcinio dizaino mugės pagrindinių dalyvių lietuvių menininkų darbus pristatė galerija „Vartai“.

Trečius metus mugėje dalyvaujanti galerija jau turi ir savo gerbėjų ratą. „Šie metai yra stiprūs pastebimumo, vertinimo iš auditorijos ir kitų galerijų pusės prasme. Nėra kertinio žodžio, kuris apibūdintų lietuvišką dizainą, tačiau tarptautiniame kontekste esame vertinami dėl atvežamų naujų, gaivių, išskirtinių dizaino sprendimų. Visuomet jaučiame palaikymą iš ambasados ir kitų valstybinių Lietuvos institucijų“, – sako Toma Monginė, vykdomoji galerijos „Vartai“ direktorė.

Galerijos ekspozicijoje pagrindinėje „Collectibe“ mugės erdvėje, greta tarptautinių Dorian Renard (Prancūzija), Tim Teven (Nyderlandai), Onno Adriaanse (Nydernaldai), Paul Coenen (Nyderlandai), Tijs Gilde (Nyderlandai) vardų, pristatyti žinomų Lietuvos autorių Viliaus Dringelio, Vytauto Gečo, Martyno Kazimierėno, Manto Lesausko, Marijos Puipaitės bei ką tik atrastų jaunųjų menininkių Liepos Gradauskaitės, Justinos Stipinaitės kūriniai.

„Mugėje sąmoningai nusprendėme pristatyti skirtingus dizainerius, kad parodytume dinamišką ir įtraukiančią šiuolaikinio dizaino prigimtį. Didžiuojamės galėdami atstovauti talentingiems Lietuvos dizaineriams, tačiau taip pat žinome, kaip svarbu skatinti tarptautinius mainus ir bendradarbiavimą dizaino bendruomenėse. Pristatydami žinomus Nyderlandų dizainerius kartu su Lietuvos kolegomis, siekėme užmegzti dialogą tarp skirtingų dizaino estetikų ir perspektyvų, praturtinti kūrybinį diskursą bei suteikti auditorijai platesnį inovatyvių ir verčiančių susimąstyti darbų spektrą“, – pasakojo galerijos „Vartai“ partnerė Laura Rutkutė.

Dalis mugėje pristatytų kūrinių, pavyzdžiui, D. Reinard, V. Gečo dizaino objektai sukurti specialiai „Collectible“ dizaino mugei, tačiau dauguma šįmet mugėje pristatytų darbų atvežta iš Lietuvoje eksponuotų galerijos „Vartai“ parodų. 

Nuo 1991 metų Lietuvoje veikianti galerija „Vartai“ – vienintelė kolekciniam dizainui nuosekliai atstovaujanti ir jį pristatanti galerija Baltijos šalyse bei pirmoji privati institucija, Lietuvai atstovavusi Venecijos bei Liverpulio bienalėse. „Galerijos reprezentavimas yra labai reikalingas ne tik Lietuvos, bet ir užsienio dizaineriams. Pajautėme kūrėjų poreikį platformai tarptautinėje erdvėje – nėra tiek daug galerijų, dirbančių su šiuolaikiniu dizainu. Taip pat dizaineriams, kurie yra žinomesni, aktyviai veikiantys, labai svarbu, kokiame kontekste atsiduria jų darbai“, – teigia T. Monginė.

Septintąjį kartą surengta tarptautinė „Collectible“ mugė skirta šiuolaikiniam kolekciniam dizainui pristatyti. Atsiribodama nuo tradicinio mugės formato, „Collectible“ kviečia iš naujo interpretuoti dizaino mugės modelį, suteikdama lankytojams galimybę pasinerti į atvirą ir integruotą erdvę Briuselio centre. Įspūdingame modernistiniame Vanderborght pastate, 6000 kvadratinių metrų erdvėje darbus šįmet eksponavo galerijos ir kūrėjai iš Nyderlandų, Prancūzijos, Japonijos, Vokietijos, Šveicarijos, Jungtinės Karalystės, Belgijos bei kitų šalių.

Projektas įgyvendintas bendradarbiaujant su Lietuvos Respublikos nuolatine atstovybe Europos Sąjungoje ir Lietuvos kultūros institutu.

Thomas Hitchcock nuotrauka