Viceministras A. Abramavičius: turime užtikrinti, kad pinigų plovimo schemos nebūtų naudojamos karui finansuoti

0
Viceministras A. Abramavičius: turime užtikrinti, kad pinigų plovimo schemos nebūtų naudojamos karui finansuoti
Share

Vidaus reikalų viceministras Arnoldas Abramavičius Varšuvoje dalyvavo regioniniame Europos Tarybos kovos su pinigų plovimu ir terorizmo finansavimu priemonių įvertinimo ekspertų komiteto (Moneyval) aukšto lygio susitikime. Tai pirmasis toks Moneyval formato susitikimas, kuriame aptarti pinigų plovimo ir terorizmo finansavimo klausimai, masinio naikinimo ginklų platinimo finansavimo ir tarptautinės pinigų plovimo infrastruktūros keliamos grėsmės.

Pasak viceministro, dabartiniame įtemptame geopolitiniame kontekste veiksmingos priemonės kovai su pinigų plovimu, terorizmo finansavimu ir masinio naikinimo ginklų platinimo finansavimu šiandien yra reikalingesnės nei bet kada anksčiau. Jis pabrėžė, jog tarptautinė pinigų plovimo infrastruktūra yra autoritarinių režimų ramstis ir prisideda prie ginkluotų konfliktų Europoje kurstymo, ypač Rusijos prieš Ukrainą.

„Brutalūs Rusijos ir jos sąjungininkės Baltarusijos režimai bet kokia kaina stengiasi išvengti tarptautinių sankcijų. Negalime to leisti. Mūsų pareiga – užtikrinti, kad pinigų plovimo schemos nebūtų naudojamos karui finansuoti ir, kad Ukrainai ir jos žmonėms būtų teisingai atlyginta už visas kančias. Sankcijų režimas tapo pinigų plovimo ir terorizmo finansavimo prevencijos veiksmingumo išbandymu ir dar kartą patvirtino jos svarbą“, – teigia viceministras A. Abramavičius.

Viceministro teigimu, šiuolaikiniai nusikaltimai tampa vis sudėtingesni ir technologiškai pažangesni, todėl būtina įvertinti naujas rizikas, kylančias dėl finansinių technologijų ir kriptovaliutų sektorių augimo. Kovai su pinigų plovimu ir terorizmo finansavimu būtina pasitelkti politines, teisines, operatyvines veiklos ir informacinių technologijų, o taip pat ir komunikacijos priemones. A. Abramavičiaus teigimu, tai globalios ir daugialypės grėsmės, todėl glaudus Moneyval narių bendradarbiavimas padėtų pasiekti reikšmingų rezultatų.

Susitikimo metu priimta bendra deklaracija ir Moneyval 2023-2027 m. strategija, aptarti Moneyval finansavimo klausimai bei būtinybė didinti informuotumą apie esamas ir numatomas pinigų plovimo ir teroriszmo finansavimo grėsmes.

Moneyval yra 1997 m. įkurtas Europos Tarybos komitetas, kuris vertina, kaip valstybės narės laikosi pagrindinių tarptautinių standartų kovoje su pinigų plovimu ir terorizmo finansavimu.