Liepos 15 dieną Vilniuje keturios Lietuvos bendrovės – „Amber Grid“, „Elektros skirstymo operatorius“ (ESO), „Ignitis gamyba“ ir „Tetas“, pasirašė humanitarinės paramos tiekimo Ukrainai sutartis bei numatė priemones, kuriomis padės atstatinėti sugriautą kariaujančios šalies energetinę infrastruktūrą. Skaičiuojant rinkos vertes, šių ir kitų Lietuvos energetikos įmonių planuojamos humanitarinės paramos dydis viršys 50 mln. Eur.
Nuo 2022 m. vasario 24 d. Rusijai pradėjus plataus masto karą Ukrainoje, vienu iš raketų apšaudymo ir dronų taikiniu pasirinkta energetikos infrastruktūra. Vien šiais metais surengtos 8 didelės energetikos objektų atakos. Šiuo metu Ukrainoje yra 1,6 GW elektros deficitas – dalis gyventojų neturi galimybės nuolat naudotis elektros sistema ir praktiškai sunaikinta šilumos tiekimo sistema. Ukrainiečių duomenimis, žala šiam sektoriui jau siekia 11 mlrd. Eur.
„Pasirašėme sutartį, leidžiančią didinti bendrovės humanitarinės pagalbos mastą karo niokojamai Ukrainai. TE-3 įrangą pasirinkome tikslingai – ji ne tik tinka Ukrainos energetikos infrastruktūrai, bet ir tenkina elektros tinklų operatoriaus išreikštą poreikį“, – teigia Asta Sungailienė, „Ignitis gamyba“ vadovė.
„Ignitis gamyba“ perduoda Vilniaus 3-iosios termofikacinės elektrinės (TE-3) įrangą. Daugiau nei 30 metų ši elektrinė, kurios bendra šilumos ir elektros galia siekė beveik 1000 MW, aprūpindavo šiluma apie pusę Vilniaus namų ūkių. TE-3 pagrindinė veikla buvo sustabdyta dar 2015 metais dėl aukštų eksploatavimo kaštų.
Lietuvos dujų perdavimo sistemos operatorius „Amber Grid“ perduos Ukrainos energetikos sektoriui humanitarinės pagalbos paketą, kurį sudarys penki generatoriai ir dešimt dujotiekį stiprinančių movų.
„Žinome, su kokiais iššūkiais susiduria Ukrainos energetikos sektorius ir ten dirbantys specialistai. Tikslingai atakuojamų energetikos objektų pažeidimai karo akivaizdoje kelia grėsmę gyventojų ir įmonių aprūpinimui šiluma ir elektra“, – sako Nemunas Biknius. Pasak „Amber Grid“ vadovo, pagalba Ukrainai parenkama ir skiriama atsižvelgiant į pačių ukrainiečių poreikius ir jų nurodytas reikalingiausias priemones.
Dujotiekį stiprinančios movos bei generatoriai pagelbės nuo karo nukentėjusių Ukrainos energetikos objektų atstatymui, mažins nelaimių riziką, įskaitant pasirengimą energetinėms nelaimėms ir atsigavimą po jų.
ESO perduos per du šimtus transformatorių.
„Pasirašytas susitarimas mums leidžia plėsti savo paramos apimtis ir nuolat tiekti reikalingą įrangą, kuri padėtų funkcionuoti Ukrainos energetikos sektoriui. Tiekiame pagalbą nuo Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios ir perduodame tokią įrangą, kurią ten esantys specialistai gali greit prijungti prie esamos sistemos“, – sako ESO vadovas Renaldas Radvila. Pasak jo, Lietuvoje sparčiai modernizuojant elektros skirstomąjį tinklą, dalis įrangos jau nebenaudojama, tačiau ją greitai ir patikimai galima integruoti į Ukrainos energetikos sistemą.
Bendrovė „Tetas“ energetikos infrastruktūros veikimui karo sąlygomis ir siekiant užtikrinti būtinuosius žmonių poreikius planuoja Ukrainai perduoti 7 296 vnt. saulės modulius ir 17 įtampos keitiklių.
„Įvertinę kolegų iš Ukrainos prašymą, paruošėme humanitarinės pagalbos paketą nuo karo nukentėjusiai Ukrainai, kurios energetikos infrastruktūra yra nuolat naikinama. Perduodame saulės elektrinėms skirtą įrangą, kuri pasitarnaus, kad broliškos valstybės gyventojai ir įmonės būtų aprūpinti elektra“, – sako Ramūnas Papinigis, „Tetas“ vadovas.
Nuo plataus masto karo Ukrainoje pradžios mūsų energetikai padeda kolegoms – per šį laikotarpį mūsų suteikta parama kariaujančios šalies energetikos sektoriui siekia 13,4 mln. Eur.