Ukraina tapo Europos Tarybos vystymo banko nare

0
Ukraina tapo Europos Tarybos vystymo banko nare
Share

Š. m. birželio 15 d. Ukraina sėkmingai baigė stojimo į Europos Tarybos vystymo banką (ETVB) procesą ir oficialiai tapo 43-iąja ETVB nare. Ukrainos prisijungimą prie banko įgalino tai, kad ETVB valstybės narės, tarp jų ir Lietuva, atsižvelgdamos į itin sunkią finansinę ir ekonominę Ukrainos padėtį bei sąlygas, su kuriomis ji susiduria dėl tebesitęsiančio karo, pritarė pasiūlymui Ukrainai taikyti stojimo į ETVB nulinių sąnaudų principą. Narystė leis šaliai tiesiogiai naudotis banko teikiama parama, o ETVB prisidėti prie Ukrainos atsigavimo ir atstatymo.

ETVB naudodamasis savo, kaip seniausio Europoje daugiašalio plėtros banko, ilgamete patirtimi, Ukrainoje ypatingą dėmesį skirs socialinės ir sveikatos priežiūros infrastruktūros ir prieinamo būsto sritims. Tai ypač svarbu dėl rusijos vykdomų išpuolių prieš kritinę infrastruktūrą ir dėl didelės vidinės gyventojų migracijos iš karo paveiktų šalies regionų. Banko 2023–2027 m. strateginiame plane numatyta, kad šiais metais veiklos apimtys Ukrainoje sieks apie 200 mln. eurų, o iki 2027 m. palaipsniui didės iki maždaug 400 mln. eurų per metus.

ETVB, siekdamas įgyvendinti strateginio plano 2023–2027 m. tikslus, vienas kurių yra remti Ukrainos socialinių sektorių atstatymo ir atkūrimo poreikius, 2022 m. gruodžio 2 d. priėmė sprendimą padidinti ETVB įstatinį kapitalą. Ukrainos kapitalo dalis bus padengta iš ETVB bendrųjų rezervų. Šis sprendimas – svarbus visų ETVB valstybių narių solidarumo su Ukraina ženklas.

Dėl rusijos karo prieš Ukrainą ETVB mandatas tapo ypač svarbus, o skolinimo apimtys, atsižvelgiant į dabartinėse ETVB valstybėse narėse stebimą paklausą, taip pat padidėjo. Padidinus kapitalą ETVB galės labiau prisidėti ne tik prie dabartinių valstybių narių poreikių, bet ir prie naujosios narės Ukrainos atstatymo, ypač socialinėje srityje.

Lietuva visada aktyviai palaikė ir rėmė Ukrainos narystę ETVB. Lietuvos Vyriausybė, prisidėdama prie šio svarbaus tikslo įgyvendinimo, š. m. birželio 7 d. pritarė Lietuvos kapitalo ETVB padidinimui. Lietuva savo  kapitalo dalį padidino beveik 10 mln. eurų – nuo 12,588 mln. iki 22,356 mln. eurų.

Europos Tarybos vystymo bankas (ETVB) – daugiašalis plėtros bankas, įsteigtas 1956 m. prie Europos Tarybos. ETVB yra vienintelis Europos vystymo bankas, savo veiklą orientuojantis išskirtinai socialine kryptimi: banko paskolomis finansuojamais projektais siekiama mažinti socialinę atskirtį, apsaugoti pažeidžiamiausių visuomenės grupių gyventojus, siekti darnios plėtros ir gerinti gyvenimo sąlygas.

ETVB vienija 43 Europos Tarybai priklausančias valstybes. Lietuva tapo ETVB nare 1996 m. ir priklauso vadinamajai tikslinei šalių grupei. Lietuvos kapitalo dalis ETVB sudaro apie 0,23 proc. viso ETVB įstatinio kapitalo.