Ugniagesių pagalba specialiosioms tarnyboms: kas laukia už uždarų durų?

0
Ugniagesių pagalba specialiosioms tarnyboms: kas laukia už uždarų durų?
Share

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, šiemet ugniagesiai gelbėtojai per 300 kartų skubėjo į pagalbą policijai ir per 600 sykių – padėti greitosios pagalbos medikams. Per pastaruosius penkerius metu tokią pagalbą policijai jie teikė per 9 tūkst. kartų, o medikams – per 10 tūkst. kartų.

Ugniagesiams gelbėtojams neretai tenka dirbti ypač sudėtinguose ir pavojinguose įvykiuose. Į vieną jų jiems teko skubėti šių metų sausio 29 d. Iš Šiaulių AVPK budėtojo buvo gautas pranešimas, jog viename iš Raseinių rajone esančių kaimų vykdomas agresyvaus asmens sulaikymas. Asmuo, užsirakinęs name, grasino, jog susprogdins namą. Ugniagesiai, policijos nurodymu, kartu su medikais budėjo atokiau nuo nurodyto namo, kol pilietis buvo sulaikytas.

Kovo 2 d. Klaipėdos AVPK budėtojas pranešė, kad reikia ugniagesių pagalbos norint patekti į butą, kuriame vyrui sutriko sveikata. Du ugniagesiai gelbėtojai, policijos pareigūnų aprengti neperšaunamomis liemenėmis, bandė laužti medines buto duris, tačiau vyras pats atrakino jas ir įleido policijos pareigūnus.

Kovo 12 d. iš policijos komisariato buvo gautas pranešimas, kad Jonavoje, Žemaitės gatvėje, reikia ugniagesių pagalbos patenkant į butą. Atvykusiems ugniagesiams teko diskiniu pjūklu pjauti duris ir įleisti policijos pareigūnus.

Kovo 20 d. buvo gautas pranešimas iš GMP, kad Šiaulių rajone, Raudėnų seniūnijoje, Rūdėnų kaime, greitosios pagalbos automobilis negali privažiuoti iki nevaikštančio paciento. Iki sodybos 3 km, kelias nepravažiuojamas. Ugniagesiai medikus iki ligonio vežė su gaisrine autocisterna.

Tą pačią dieną Lazdijų rajone, Šventežerio seniūnijoje, Sabinavo kaime, ugniagesiai ištraukė užklimpusį greitosios medicinos pagalbos automobilį. Grandininiu pjūklu ugniagesiai pjovė šakas ir jomis dengė privažiavimą iki ligonio. Nuvykus padėjo ligonį įkelti į automobilį.

Ugniagesiams kartais tenka padėti ir muitininkams. Kovo 21 d. Tverečiaus muitinės posto pareigūnas pranešė, kad Ignalinos rajone, Didžiasalio seniūnijoje, Padysnio kaime sulaikytas automobilis, kuriame paslėpta kontrabanda. Ugniagesių buvo paprašyta diskiniu pjūklu išpjauti automobilio „VW Passat“ slenksčius.

Pasak Šiaulių priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Kuršėnų komandos viršininko Ričardo Kazlausko, ugniagesiams gelbėtojams gana dažnai tenka skubėti į pagalbą policijai ar medikams. „Dažniausiai mus kviečia, kai pareigūnai ar medikai negali patekti į butą, kai viduje yra miręs žmogus, kai neįsileidžia nusikaltėlis ar smurtautojas. Mūsų specifika – atidaryti duris, kad į vidų galėtų įeiti policijos pareigūnai.“

R. Kazlauskas sako, jog ugniagesiai tokiais atvejais turi ir vieną „psichologinį ginklą“ – tai diskinis pjūklas, kurio garsas eina per visą namą, ir juo pjaunant duris nusikaltėliams nebekyla noras priešintis.

„Jeigu įtariama, kad viduje yra sergantis ar miręs žmogus, tada, norėdami neprižadinti kaimynų, mes naudojame akumuliatorinius įrankius, kurie veikia tyliai“, – sako komandos viršininkas.

Be durų atidarymo, policijos prašymu ugniagesiams neretai tenka ieškoti nusikaltimų įkalčių vandenyje. „Yra tekę šulinyje ieškoti ginklo ir vogtų daiktų, upėje ieškojome vėliavos, kuri buvo nuskandinta. Turime ir narų kostiumus, kuriuos ugniagesiai apsirengia,  ledroges, o jeigu reikia ieškoti nuskendusio žmogaus, kviečiami narai iš Šiaulių“, – pasakojo R. Kazlauskas.

Dažnai ugniagesiai vyksta padėti ir greitosios pagalbos medikams. „Tenka atidaryti duris, kai viduje, pavyzdžiui, yra aplinkoje nesiorientuojantis žmogus. Taip pat buvo atvejis, kai vienai namuose buvusiai moteriai pasidarė silpna, ji nualpo ir griūdama ant durų užvertė prieškambario spintą. Vienu metu dažnai tekdavo vykti vis pas tą patį sunkiasvorį ligonį, kurį reikėdavo nunešti iki greitosios pagalbos automobilio. O kartą, kai keliai buvo užversti sniegu ir buvo neįmanoma privažiuoti iki sodybų, pas medikus vežėme gimdyvę. Ugniagesiams yra tekę ir vyrui nuo piršto nupjauti žiedą. Tų atvejų būna labai įvairių,“ – pasakoja komandos viršininkas.

Pasak R. Kazlausko, neretai medikai juos kviečia, kai tenka gelbėti ir į įvairiausias situacijas patekusius vaikus: „Kartą namuose paliktas penkerių metų vaikas žaidė spintoje ir užmigo joje, todėl negirdėjo nei durų skambučio, nei telefono. Tėvams teko kviesti pagalbą, kad atidarytų duris. Laimei, vaikas buvo rastas sveikas ir gyvas. Kitą kartą traukėme vaiko ranką, įstrigusią radiatoriuje. Ugniagesiams neatrodo, kad tai kažkokie žygdarbiai, bet žmonėms tai svarbu. Kodėl labiausiai pasitikima ugniagesiais gelbėtojais? Todėl, kad jie nepriekaištingai atlieka savo pareigas.“