Tarptautinis valiutos fondas: po švelnaus nuosmukio 2023 metais, šiemet numatomas Lietuvos ekonomikos atsigavimas

0
Tarptautinis valiutos fondas: po švelnaus nuosmukio 2023 metais, šiemet numatomas Lietuvos ekonomikos atsigavimas
Share

2024-02-06

rusijos karo prieš Ukrainą sukelti infliaciniai padariniai, kartu su susilpnėjusia išorės paklausa, lėmė švelnų Lietuvos ekonomikos nuosmukį 2023 metais. Tarptautinio valiutos fondo (TVF) vertinimu, šiemet, atsigaunant išorės paklausai ir išliekant stipriai darbo rinkai, ekonomika grįš į augimo kelią.

„2023 metais atlaikiusi iššūkius, šiemet Lietuvos ekonomika atsigaus. Infliacijos piką palikus už nugaros, darbo rinkai išliekant atspariai, o atlyginimų augimui tęsiantis, numatome, kad žmonių perkamoji galia 2024 m. stiprės. Vyriausybės lygiu turime ir toliau vykdyti apdairią fiskalinę politiką, užtikrinančią viešųjų finansų tvarumą ilguoju laikotarpiu bei ieškoti tvarių finansavimo šaltinių augantiems išlaidų poreikiams – ypač tokiose svarbiose srityse kaip krašto apsauga“, – sakė finansų ministrė Gintarė Skaistė.

„Kainoms Lietuvoje paskutiniu metu nebeaugant, gyventojų perkamoji galia sparčiai atsistato. Tai, kartu su Europos Sąjungos parama, prisidės prie ekonomikos augimo šiemet. Siekiant užtikrinti ilgalaikį tvarų ekonomikos augimą, svarbu kryptingai spręsti struktūrinius klausimus: užtikrinti tvarius viešuosius finansus ir gerinti švietimą, suteikiant paklausių įgūdžių”, – pastebi Lietuvos banko valdybos pirmininkas Gediminas Šimkus.

TVF ekspertai pastebi, kad ECB nuosekliai didintos palūkanų normos ir nukritusios energijos bei maisto kainos lėmė spartų infliacijos sumažėjimą. Infliacijos šokui nuslūgus, šiemet tikimasi žmonių perkamosios galios ir vidaus paklausos atsigavimo. TVF ekspertai pabrėžia, kad Lietuvos darbo rinka išlieka atspari, o darbo užmokestis auga viršydamas infliacijos tempus.

Siekiant didinti išlaidas gynybai ir kitoms sritims, tokioms kaip socialinė apsauga, ir nerizikuojant šalies fiskaliniu tvarumu, TVF akcentuoja papildomų tvarių pajamų poreikį. Nors Lietuvoje fiksuojamas gana mažas valstybės skolos lygis, turint vieną mažiausių Europos Sąjungoje valdžios pajamų ir bendrojo vidaus produkto santykį, būtina įgyvendinti papildomas pajamas generuojančius mokestinius sprendimus.

TVF pažymi, kad Lietuvos bankų sektorius yra stabilus, ypač pelningas ir vienas ekonomiškai efektyviausių Europoje. Nekilnojamojo turto sektoriuje stebimas švelnus nusileidimas, o sukaupti kapitalo rezervai ir didelis likvidumas užtikrina bankų sektoriaus atsparumą.

Išsamiau su TVF pranešimu susipažinti galite čia.