Tarptautinėje „ES+U“ konferencijoje – trijų Baltijos šalių finansų ministrų diskusija apie Sanglaudos politikos ateitį

0
Tarptautinėje „ES+U“ konferencijoje – trijų Baltijos šalių finansų ministrų diskusija apie Sanglaudos politikos ateitį
Share

Lapkričio 28 d. Vilniuje vyks tarptautinė konferencija, kurioje trijų Baltijos šalių finansų ministrai ir Europos Komisijos atstovai diskutuos apie Europos Sąjungos (ES) investicijas visame Baltijos regione. Renginio metu taip pat bus pasirašoma bendra Lietuvos, Latvijos, Estijos deklaracija dėl Sanglaudos politikos ateities.

„Sanglaudos politika yra vienas svarbiausių ES lygmens investicinių instrumentų, skirtas ilgalaikiams tikslams, tačiau kartu pakankamai lankstus ir gebantis reaguoti į pokyčius. Lietuva iki šiol yra tarp lyderiaujančių valstybių, efektyviai investuojanti Sanglaudos politikos lėšas, todėl neketiname tempo lėtinti ir ateityje. Įvertindami skirtingų šalių patirtis su Latvijos ir Estijos finansų ministrais ieškosime būdų, kaip proaktyviai veikti, prisidedant prie Baltijos šalių augimo, o su Europos Komisijos atstovais ir konferencijos dalyviais apžvelgsime ateities tendencijas bei investicijų naudą žmonėms, verslui, viešajam sektoriui“, – sako finansų ministrė Gintarė Skaistė.

„Sanglaudos politika turi stiprų teigiamą poveikį Latvijos ekonomikos vystymuisi. Ekonominis vystymasis ir struktūriniai pokyčiai yra ilgalaikis procesas, kuriam reikia tvirtos ir aktyvios sanglaudos politikos ilgalaikėje perspektyvoje po 2027 m. Pasaulis keičiasi, ir kartu turi keistis sanglaudos politika. Mums reikia paramos įveikiant įvairius iššūkius – didėjančią geopolitinę riziką, demografinius pokyčius, perėjimą prie žaliosios ekonomikos. Manau, kad sanglaudos politika turėtų būti ta, kuri leistų regionams rasti naujų augimo galimybių šiame besikeičiančiame pasaulyje ir prisidėtų prie tapimo produktyvesnėmis ekonomikomis apskritai“, – teigia Latvijos Respublikos finansų ministras Arvils Ašeradens.

„Matėme, kad perėjimo prie žaliosios ekonomikos poreikis yra dar svarbesnis nei prieš karą. Pandemija taip pat skaudžiai priminė, koks svarbus yra skaitmeninimas. Galimas susidūrimas su kitais ekonominiais, socialiniais ir demografiniais iššūkiais taip pat yra tai, kam reikia būti pasiruošus. Taigi sanglaudos politika ir toliau turėtų būti orientuota į investicijas ir reformas, kurios lemia ilgalaikius pokyčius ir konvergenciją mūsų regione ir visoje Europoje, tuo pat metu turi būti pakankamai lanksti ir aktyvi, kad galėtų susidoroti su sparčiais aplink mus vykstančiais pokyčiais“, – teigia Estijos Respublikos finansų ministras Mart Võrklaev.

Sanglaudos politikoje turi būti atkreiptas dėmesys į regionų geografinę padėtį, kuri turi įtakos jų konkurencingumui ir gerovei. Būtent dabartinė geopolitinė situacija rodo, kad geografinė padėtis yra svarbi regiono ekonominiam vystymuisi ir konkurencingumo potencialo didinimui. Todėl „ES+U“ konferencijoje bus pasirašoma bendra Lietuvos, Latvijos ir Estijos deklaracija dėl Sanglaudos politikos ateities po 2027 m. Joje teigiama, kad ir toliau Sanglaudos politika apimtų visus ES regionus, išlaikytų partnerystės principą ir skirtų kuo daugiau dėmesio regionų problemoms spręsti.

Konferenciją organizuoja VšĮ Centrinė projektų valdymo agentūra (CPVA), kartu su VšĮ Inovacijų agentūra ir LR Finansų ministerija. Renginį bendrai finansuoja Europos Sąjunga.