Sutarta spartinti Lietuvai reikalingas investicijas už 346 mln. eurų

0
Sutarta spartinti Lietuvai reikalingas investicijas už 346 mln. eurų
Share

Šiandien Vyriausybė pritarė Finansų ministerijos siūlymui spartinti investicijas 346 mln. eurų Lietuvai skirtų ES lėšų, daugiausiai jų nukreipiant į inovatyvius ir žaliosios energetikos projektus. Vyriausybės sprendimu taip pat perskirstomos 2021–2027 m. ES fondų investicijų programos ir „Naujos kartos Lietuva“ plano lėšos.

„Sulaukus Vyriausybės pritarimo, Finansų ministerija finansuos didelio populiarumo sulaukusius atsinaujinančios energetikos, inovacijų ir verslo plėtros bei žmonių saugumą ir sprendimų priėmimą stiprinančius projektus. Neabejojame, jog energijos vartojimo efektyvumo didinimas pramonėje, spartesnis tiek verslo, tiek ir žmonių perėjimas prie atsinaujinančios energetikos vartojimo ar inovacijų puoselėjimas Lietuvos ekonomikos augimui yra teisinga kryptis, kuria ir toliau einame“, – sako finansų viceministrė Vaida Česnulevičiūtė-Markevičienė.

Finansų ministerijos teikime papildomos investicijos nukreipiamos dviems populiariems kvietimams, pagal kuriuos parengti projektai laukia finansavimo. Pirmasis jų – Ekonomikos ir inovacijų ministerijos kvietimas, padėsiantis pritraukti tiesioginių investicijų į Lietuvos regionus. Konkrečiai, skiriami beveik 72 mln. eurų  pritraukiant vietos ir užsienio investuotojus Akmenės, Jonavos ir Mažeikių rajonų savivaldybėse, iš kurių projektai už 55 mln. jau laukia rezerviniame sąraše, likusiai sumai kvietimas bus skelbiamas artimiausiu metu. Antrasis – Vidaus reikalų ministerijos kvietimas investuojant beveik 13 mln. eurų žmonių įsitraukimui į vietos problemų sprendimą. Bus teikiama parama vietos plėtros strategijų įgyvendinimui.

Skaitmeninimo srityje daugiausia dėmesio bus skiriama naujoms ir esamoms skaitmeninėms paslaugoms kurti. Šioje srityje verslas parodė didelį susidomėjimą kurti inovatyvius produktus ir būti konkurencingiems ne tik vidaus, bet ir užsienio rinkose. Todėl papildomos beveik 173 mln. eurų investicijos bus nukreiptos technologiniams sprendimams kurti: e. paslaugų modernizavimui, viešųjų skaitmeninių paslaugų patobulinimams,  DI ir inovatyvioms technologijoms plėtoti ir kt.

Žaliosios ekonomikos srityje 80 mln. eurų bus skiriama investiciniams projektams, orientuotiems į atsinaujinančius energijos išteklius, atsisakant iškastinio kuro naudojimo. Planuojama paskelbti kvietimus saulės elektrinėms įsirengti namų ūkiuose, kurie iki šiol visuomet buvo labai sėkmingi. Taip pat papildomų investicijų sulauks kvietimai skirti elektros energijos kaupimo įrenginiams įsirengti visoje Lietuvoje. Aktyviai investuoti į atsinaujinančius energijos išteklius planuojantis verslas signalizuoja, jog aktyviai rengiamasi pereiti prie klimatui neutralios ekonomikos, todėl finansavimas bus paskirstytas įmonių atsinaujinančių energijos ištekliams diegti.

Lietuvoje itin aktualiu išliekant gynybos poreikių stiprinimui, 8 mln. eurų numatomi žmonių perspėjimo ir informavimo infrastruktūros plėtrai.

Iš viso Vyriausybės pritarimo sulaukusiame Finansų ministerijos nutarime Ekonomikos ir inovacijų ministerija papildomai kvietimams skirs daugiau kaip 263 mln. eurų, Energetikos ministerija – 45 mln. eurų, Aplinkos ministerija – daugiau nei 16 mln. eurų, o Vidaus reikalų ministerija – beveik 21 mln. eurų.