Vidaus reikalų ministerija, siekdama stiprinti gyventojų pasirengimą ekstremaliosioms situacijoms, pradeda bendradarbiavimą su Lietuvos vietos bendruomenių organizacijos sąjunga (LVBOS), kuri vienija daugiau nei 1440 vietos bendruomenių, t. y. daugiau nei 43 000 aktyvių žmonių visoje Lietuvoje.
„Gyventojų informavimas, kaip pasirengti galimoms grėsmėms – mūsų prioritetas, todėl labai svarbu, kad šiandien pasirašėme bendradarbiavimo sutartį su didžiausia vietos bendruomenes jungiančia sąjunga ir galime tęsti ministerijos sėkmingai pradėtą informacinę kampaniją „Esame komanda– Turime planą“. Startavus šiai kampanijai pasiekėme 2 mln. gyventojų, tačiau susidūrėme su iššūkiu stengiantis pasiekti regionuose esančius žmones, todėl bendruomenių įsitraukimas į šį procesą yra neįkainuojamas“, – sako vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.
Vidaus reikalų ministerijos apklausos duomenimis, pusė gyventojų žinotų, kaip elgtis ekstremaliųjų situacijų atvejais, taip pat pusė jų turėtų būtiniausių atsargų 72 valandoms. Tačiau tik penktadalis turi susiruošę išvykimo krepšį, ir tik dešimtadalis turi Šeimos planą, kaip elgtis ekstremalių situacijų metu.
Planuojama, kad Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos parengti civilinės saugos specialistai įgyvendins tęstinį civilinės saugos mokymo seminarų ciklą, skirtą vietos bendruomenių lyderiams visose Lietuvos savivaldybėse, suteiks bendruomenėms aktualių žinių, kaip elgtis skirtingų ekstremalių situacijų atveju. Parengti vietos bendruomenių lyderiai vėliau skleis žinią savo miestų, miestelių ir kaimo vietovių bendruomenėms.
„Kiekvienas esame atsakingas ir pirmausia turime padaryt patys tai, ką galime, tačiau turime žinoti ko imtis, kaip konkrečiai nelaimės atveju pasirūpintume savimi, todėl labai svarbu, kad bendradarbiaudami su ministerija kartu galėsime kiekvienai bendruomenei įduoti įrankius ir pritaikytą aktualų turinį, žmonės jausis saugesni. Tai ne tas pats, kas paieškoti informacijos svetainėje“, – sutarties pasirašymo metu sakė LVBOS pirmininkė Eglė Juozapavičienė.
Vilniaus priešgaisrinė gelbėjimo valdybos Civilinės saugos skyrius viršininko Donato Gurevičius teigimu, šie mokymai turės ilgalaikį poveikį, nes informacija keliaus iš lūpų į lūpas, atsiras daugiau žmonių išmanančių šią sritį vietoje. Svarbiausia, kad bus galimybė realiai įsitraukti, patiems pabandyti susidėti išvykimo krešį, permąstyti kaip galėtų atrodyti iš anksto paruoštas šeimos planas. Tikslas – kad žmonės gautų informaciją, formuotų įgūdžius ir galėtų jaustis saugūs bei apsaugoti savo artimuosius iškilus netikėtai situacijai, žinotų, kad naudingos informacijos galima ieškoti lt72.lt.
Anot D. Gurevičiaus, jeigu dar prieš keletą metų civilinės saugos paskaitos kėlė nuobodulį, tai šiandien civilinės saugos specialistai yra laukiami, nes žmonėms rūpi, informacija yra aktuali.
Vidaus reikalų ministrės A. Bilotaitės teigimu, naujai išrinktų merų laukia užduotis – užtikrinti, kad artimiausiu metu savivaldybės paskirtų savivaldybės parengties pareigūnus – kompetentingus, aiškius įgaliojimus turinčius civilinės saugos specialistus. Šie pareigūnai turės sukurti dalykinių ryšių tinklą su vietos organizacijomis, teiks joms pagalbą civilinės saugos klausimais, turės aktyviai įsitraukti į visuomenės švietimą.
Ministerijos apklausų duomenimis, žmonės, kurie dalyvavo mokymuose, kaip elgtis ekstremalių situacijų metu, daug dažniau teigė žinantys, kaip elgtis konkrečios grėsmės atveju. Taip pat jie daug dažniau ėmėsi konkrečių veiksmų, kad apsisaugotų patys.
Ministerija ir bendruomeninės organizacijos bendradarbiaus civilinės saugos, vietos savivaldos stiprinimo ir regioninės plėtros srityse.