Stebėsenos komiteto posėdyje – ES investicijų pažanga

0
Stebėsenos komiteto posėdyje – ES investicijų pažanga
Share

Antrajame šiais metais vykusiame 2021–2027 metų Europos Sąjungos (ES) fondų investicijų programos Stebėsenos komiteto posėdyje patvirtintas investicijų programos vertinimo planas ir projektų atrankos kriterijai. Taip pat komitete dalyvavę Europos Komisijos (EK) atstovai pristatė 2023 m. Tarybos rekomendacijas Lietuvai.

„Įsibėgėjame su naujomis 2021–2027 m. finansinio laikotarpio investicijomis. Vienas svarbiausių Stebėsenos komiteto ir jame dalyvaujančių socialinių ekonominių partnerių tikslų – svarstyti ir tvirtinti projektų atrankos kriterijus, taip prisidedant prie taiklesnio ir tvaresnio investicijų planavimo ir jų suderinamumo. Šiandien patvirtinti projektų atrankos kriterijai, kurie duos startą mokslo ir inovacijų, energetikos srities ir Teisingos pertvarkos fondo projektų realiam įgyvendinimui“, – sakė posėdžiui pirmininkavusi Finansų ministerijos Investicijų departamento direktorė Kotryna Tamoševičienė.

Patvirtintu 2021–2027 m. ES fondų investicijų programos vertinimo planu bus užtikrinta projektų vertinimų kokybė – juos tinkamai planuojant bei įgyvendinant.

Posėdyje EK atstovai pasidžiaugė iki šiol padaryta Lietuvos pažanga nuo ES fondų investicijų Lietuvoje starto. Nepaisant to, pasikeitusi makroekonominė ir geopolitinė situacija lėmė ekonomikos augimo sulėtėjimą. EK atstovai pristatė Tarybos rekomendacijas Lietuvai. Anot jų, jos iš esmės kartojasi su ankstesniais metais. Didelė dalis šių rekomendacijų jau atliepiamos Vyriausybės programoje, 2021-27 m. ES Investicijų programoje ir „Naujos kartos Lietuva“ plane.  EK skatina ir tikisi, kad Investicijų programa bus įgyvendinta pilna apimtimi.

Įsibėgėjo naujos 2021–2027 m. finansinio laikotarpio investicijos: jau patvirtintos 24 plėtros programos, liko patvirtinti 4. Taip pat patvirtintos 108 valstybinio planavimo pažangos priemonės iš 182 suplanuotų (59 proc.). Kvietimų iki šių metų gegužės pabaigos jau paskelbta už 947 mln. eurų (37 proc.) iš planuojamų 2023 m. daugiau kaip 2,5 mlrd. eurų. (ES dalis).

Taip pat posėdyje buvo pristatyti alternatyvūs ES finansavimo šaltiniai, pagal kuriuos jau dabar yra paskelbta apie 500 kvietimų ir kurių finansavimu gali pasinaudoti Lietuvos pareiškėjai. Informacija apie alternatyvius finansavimo šaltinius patalpinta esinvesticijos.lt internetinėje svetainėje.