Startuoja NATO inovacijų iššūkis: finalas birželį vyks Lietuvoje

0
Startuoja NATO inovacijų iššūkis: finalas birželį vyks Lietuvoje
Share

NATO paskelbė 14-ąjį tarptautinį inovacijų iššūkį – kviečia įmones kurti technologijas, galinčias nuotoliniu būdu atpažinti sprogstamosiomis medžiagomis užterštas vietas ir jas neutralizuoti. Šio iššūkio finalas, kurį kartu su NATO organizuoja Ekonomikos ir inovacijų ministerija, Krašto apsaugos ministerija ir Inovacijų agentūra, birželį įvyks Lietuvoje.

„Tai unikali galimybė Lietuvos įmonėms ir startuoliams prisidėti prie naujų technologijų kūrimo bei įsitraukimo į tarptautines gynybos pramonės tiekimo grandines. Nors Lietuvos gynybos pramonės sektorius yra jaunas, vien per penkerius metus sektoriaus darbuotojų skaičius išaugo 14 proc., o apyvarta – net 46 proc. Svarbu paminėti tai, kad Lietuvos įmonių sukurtos unikalios technologijos jau dabar sėkmingai naudojamos Ukrainoje vykstančio karo lauke. Turime potencialo augti, todėl itin svarbus vis didesnis tarptautinis pripažinimas“, – teigia ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė. 

NATO inovacijų iššūkiui Lietuvos ir kitų šalių įmonės iki š. m. balandžio 16 d. gali teikti pasiūlymus, kurie bus vertinami atsižvelgiant į efektyvumą, saugą, naujoves, integraciją. Š. m. gegužės 17 d. bus paskelbti finalininkai, o iššūkio finalo renginys birželio 12 d. įvyks Lietuvoje.

„Konflikto zonose ir jų paveiktuose regionuose sprogstamosiomis medžiagomis užterštos teritorijos kelia didelę grėsmę tiek karinėms pajėgoms, tiek civiliams gyventojams. Inovatyvūs nuotoliniai žvalgybos ir sprogstamosiomis medžiagomis užterštų zonų neutralizavimo sprendimai gali užtikrinti saugų civilių bei karinių vienetų judėjimą, palengvinti atkūrimo darbus, tačiau jų sukūrimas kelia nemažai iššūkių“, – sako krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas.

Lietuvoje vyksiančio 14-ojo NATO iššūkio finalo metu geriausių pasiūlymų autoriai bus apdovanoti piniginiais prizais, o vienas iš dešimties finalinių pasiūlymų gali būti toliau plėtojamas ir pritaikomas NATO. 

„Renginio metu savo projektus pristatysiančius finalininkus vertins gynybos sektoriaus ekspertai, į Lietuvą atvyks NATO ir kitų šalių gynybos srities atstovai. Lietuvos įmonės šiuo metu kuria daug gynybos inovacijų, todėl tikiu, kad jos aktyviai dalyvaus iššūkyje ir pateks į finalininkų dešimtuką. Nors konkurencija didelė, mūsų šalies verslai turi didelį potencialią“, – teigia finalinį renginį organizuojančios Inovacijų agentūros „ManuFuture Lab“ skyriaus vadovė Sigutė Stankevičiūtė.

Iššūkyje norinčios dalyvauti įmonės turi sukurti sistemą, galinčią nuotoliniu būdu nuskaityti ir identifikuoti sprogiosiomis medžiagomis užterštas vietas, taip pat rasti sprendimą, kuris apdorotų žvalgybos metu surinktus duomenis ir pateiktų juos patogiu būdu, bei sukurti technologijas, kurios galėtų nuotoliniu būdu neutralizuoti sprogstamuosius įtaisus. Pirmenybė turi būti teikiama saugos funkcijoms, kad būtų išvengta atsitiktinės detonacijos ar žalos aplinkai, taip pat jos turi būti suderintos su esamomis karinėmis ir humanitarinėmis sistemomis. 

Registruotis į NATO inovacijų iššūkį galima čia.