Patvirtintos taupymo lakštų išleidimo ir organizavimo taisyklės – netrukus juos galės įsigyti Lietuvos gyventojai

0
Patvirtintos taupymo lakštų išleidimo ir organizavimo taisyklės – netrukus juos galės įsigyti Lietuvos gyventojai
Share

Finansų ministrė Gintarė Skaistė pasirašė įsakymą, kuriuo patvirtintos Vyriausybės taupymo lakštų (VTL) išleidimo ir apyvartos organizavimo taisyklės. Tai – pirmasis žingsnis, siekiant, kad Lietuvos gyventojai galėtų investuoti į taupymo lakštus. 

„Pasikeitus rinkos sąlygoms, siekiame gyventojams pasiūlyti saugų ir paprastą trumpos trukmės investavimo būdą. Šiandien pasirašytos taisyklės yra esminis žingsnis, kad taupymo lakštai vėl galėtų būti platinami Lietuvoje. Toliau – lakštų platinimo sutarčių su šalies bankais pasirašymas. Tikimės, kad ši priemonė galės startuoti per kelis artimiausius mėnesius“, – sako finansų ministrė G. Skaistė.

Taisyklėse numatyta, kad VTL palūkanų norma bus nustatoma atsižvelgiant į atitinkamos trukmės Vyriausybės valstybės vardu skolinimosi palūkanų normos vidurkį. VTL metinė palūkanų norma bus nustatoma likus 4 darbo dienoms iki taupymo lakštų platinimo pradžios ir skelbiama Finansų ministerijos svetainėje.

Finansų ministerija nuolat stebi situaciją rinkose ir nagrinėja galimas skolinimosi alternatyvas ir būdus: norima suderinti tokias skolinimosi sąlygas, kurios būtų patrauklios gyventojams, neiškraipytų konkurencijos finansų rinkose, nedidintų refinansavimo rizikos, išlaikytų efektyvią kainodarą, palyginus su kitomis skolinimosi valstybės vardu priemonėmis bei leistų praplėsti galimybes gyventojams pasirenkant, kur investuoti sukauptas lėšas.

VTL yra Vyriausybės vertybiniai popieriai, kuriuos galės įsigyti tik fiziniai asmenys. VTL yra saugi investicija generuojanti grąžą, panaši į terminuotus indėlius banke, tik šiuo atveju gyventojai savo santaupas patikėtų Vyriausybei. Savo ruožtu Vyriausybei taupymo lakštai yra galimybė formuoti dar vieną skolinimosi priemonę – pasiskolinti iš gyventojų tiesiogiai ir tokiu būdu pritraukti kitur neinvestuotas gyventojų santaupas. 

 

Papildoma informacija:

  • Vyriausybė skolinosi tiesiogiai iš gyventojų, platindama Vyriausybės taupymo lakštus su pertraukomis nuo 1999 m. iki 2021 m.
  • Vienas iš VTL tikslų – skatinti gyventojų finansinį raštingumą. Išbandęs investavimą į VTL, asmuo skatinamas domėtis plačiau ir galiausiai investuoti į kitus VVP aukcione ar antrinėje rinkoje.