Paramos Ukrainai ir energetikos sektoriaus apsaugos klausimai aptarti tarptautiniame transatlantiniame energetikos ministrų susitikime

0
Paramos Ukrainai ir energetikos sektoriaus apsaugos klausimai aptarti tarptautiniame transatlantiniame energetikos ministrų susitikime
Share

2024-07-24

Energetikos sektoriaus transformacija, infrastruktūros apsauga ir parama Rusijos atakų pažeistam Ukrainos energetikos sektoriui – pagrindiniai liepos 23-24 dienomis Rumunijos sostinėje Bukarešte vykusio  „Partnerystės dėl transatlantinio bendradarbiavimo energetikos ir klimato kaitos srityse“ susitikimo (angl. „Partnership for Transatlantic Energy and Climate Cooperation“, P-TECC) klausimai. Lietuvą šiame susitikime atstovavo energetikos ministras Dainius Kreivys ir viceministras Albinas Zananavičius. 
Renginio paraštėse vykusio JAV energetikos sekretorės Jennifer Granholm ir Baltijos šalių ministrų, atsakingų už energetiką, susitikime aptartas Baltijos šalių sinchronizacijos su Europos kontinentiniais elektros tinklais baigiamasis etapas. 
„Lietuva kartu su Estija ir Latvija yra visiškai pasirengusios kitų metų vasarį vyksiančiam pagreitintam sinchronizavimui. Techninis ir teisinis pasirengimas Baltijos elektros sistemos sinchronizacijai vyksta pagal planą. Techniniu požiūriu mes jau įgyvendinome visas būtinas priemones sklandžiam įsijungimui“, – sakė energetikos ministras D. Kreivys.  
Lietuvos, Latvijos, Estijos ministrai ir JAV energetikos sekretorė pasidžiaugė bendradarbiavimu ypatingos svarbos infrastruktūros apsaugos nuo fizinių ir kibernetinių grėsmių srityje, taip pat švarių energetikos technologijų plėtros srityje. Susitikimo metu sutarta, kad dabartiniame geopolitiniame kontekste bendradarbiavimas šiose srityse ir siekiant klimato kaitos neutralumo tikslų, išlieka aktualus ir bus tęsiamas. JAV taip pat akcentavo tvirtą ir visokeriopą paramą Baltijos šalių energetinio saugumo tikslams. 

Uždaroje P-TECC šalių ministrų sesijoje aptartos transatlantinio bendradarbiavimo stiprinimo galimybės. Sesijoje pasisakydamas energetikos ministras akcentavo poreikį sparčiau ir didesne apimtimi telkti paramą Ukrainai. 

„Bendromis pastangomis su Europos Komisija ir Tarptautine energetikos agentūra turime intensyvinti paramą Ukrainai, šiuo metu susiduriančiai su didžiausiais iššūkiais šalies energetikos sektoriui, jos stabilumui bei gyventojų gerovei. Ukrainos ateitis yra Europos Sąjungoje. Ukrainos energetinis stabilumas bei saugumas yra ir mūsų visų regiono saugumas“,  – sakė ministras D. Kreivys.

Energetikos ministras D. Kreivys Bukarešte susitiko su Ukrainos energetikos viceministru Roman Andarak. Susitikimo metu aptarta situacija Ukrainos energetikos sektoriuje, Lietuvos teikiama parama, skirta jį atstatyti ir modernizuoti. Taip pat numatytos galimybės intensyvinti suplanuotos paramos tiekimą bei į pagalbos projektus įtraukti daugiau tarptautinių partnerių, išnaudoti įvairius bendravimo formatus.  

Paramos Ukrainai klausimas taip pat aptartas energetikos ministro susitikimo su Tarptautinės energetikos agentūros vadovybe. Dėl suintensyvėjusių Rusijos atakų blogėjanti padėtis Ukrainos energetikos sektoriuje lieka vienu iš svarbiausių klausimų. Susitikimo metu akcentuota, kad šį klausimą būtina išlaikyti tarptautinės bendruomenės dėmesio centre. Ministras kvietė Tarptautinę energetikos agentūrą geriau išnaudoti savo mobilizuojančią galią, siekiant telkti ir stiprinti finansinius bei ekspertinius resursus suteikiant visokeriopą paramą Ukrainai.

P-TECC ministrų susitikimo metu vyko atskira sesija, skirta aptarti kritinės infrastruktūros apsaugos nuo kibernetinių ir fizinių grėsmių klausimus. Sesiją moderavę energetikos viceministras Albinas Zananavičius ir JAV energetikos sekretorės pavaduotojas Andrew Light pasidžiaugė sėkminga šios P-TECC darbo grupės veikla, reikšmingai prisidedančia prie energetikos sektoriaus stiprinimo. Sesijos metu pažymėtas poreikis stiprinti bendradarbiavimą keičiantis informacija ir organizuojant bendrus mokymus siekiant stiprinti energetikos sektoriaus atsparumą prieš kibernetines ir fizines grėsmes. 

P-TECC formatas įkurtas JAV iniciatyva 2018 metais siekiant stiprinti energetinį saugumą Centrinėje ir Vidurio Europoje. Iniciatyvoje dalyvauja JAV ir daugiau nei dvidešimt regiono šalių.