Lietuva yra įsipareigojusi mažinti priklausomybę nuo importuojamų iškastinių energijos išteklių. Sparti atsinaujinančių energijos išteklių plėtra leidžia mažinti energijos importą. Efektyvus energijos vartojimas ir jos taupymas – taip pat vienas iš būdų mažinti šalies išteklių, reikalingų energijai gaminti, poreikį ir išlaidas energijai.
Lietuvos Nacionaliniame energetikos ir klimato srities veiksmų plane 2021–2030 m. numatyta iš viso sutaupyti ne mažiau kaip 39,35 TWh galutinės energijos iki 2030 metų, taikant energijos vartojimo efektyvumo didinimo priemones. Nuo 2021 metų įdiegtos priemonės bendrai sutaupys 7,58 TWh energijos, tokio kiekio pakaktų aprūpinti pusę Pakruojo reikalinga šilumos energija per vieną šildymo sezoną. Tai tik 19 proc. nuo viso iškelto sutaupymo tikslo, todėl siekiama didinti energijos vartojimo efektyvumą visuose jos naudojimo sektoriuose.
Prisidėti prie energijos vartojimo efektyvumo didinimo ir taupyti savo išlaidas energijai gali kiekvienas gyventojas ir įmonė. Svarbu žinoti, kokias energiją taupančias priemones kiekvienas galime pritaikyti.
„Pastaraisiais metais energijos kainos stabilizavosi ir yra mažesnės nei 2022 m. energetinės krizės metu. Bet efektyviai vartoti energiją turėtume ne tik tada, kai kainos yra didelės ar auga – verta kasdien nepamiršti taupyti energiją. Taupymas ir efektyvus energijos vartojimas padeda mažinti išlaidas, didina Lietuvos įmonių konkurencingumą, taip pat prisidedame prie šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimo mažinimo“, – sako Lietuvos energetikos agentūros vadovė Agnė Bagočiutė.
Lietuvos energetikos agentūra atnaujino Energijos taupymo gaires, kurios padės gyventojams, įmonėms ir viešojo sektoriaus institucijoms pasirinkti jiems aktualias efektyviausias energijos taupymo priemones – tiek įgyvendinamas greitai ir be didelių investicijų, tiek ir numatant papildomai investuoti į išteklius tausojančius sprendimus, kurie padės ilgam užsitikrinti efektyvų energijos vartojimą.
Energijos taupymo gairėse gyventojams, namų ūkiams bei Energijos taupymo gairėse pramonės, paslaugų ir viešojo sektoriaus įmonėms vienoje vietoje pateikti įvairūs taupymo patarimai, kuriuos lengva palyginti pagal jų teikiamą naudą ir jai pasiekti reikalingas pastangas.
Siekiant sutaupyti, tikslinga peržiūrėti ir koreguoti savo poreikius, diegti energijos vartojimo efektyvumo didinimo priemones ir keisti elgseną. Dažnai pakanka pakeisti energijos vartojimo įpročius – taip galima sutaupyti 5–20 proc. energijos. Greitai atsiperkantys veiksmai, kuriuos galima įgyvendinti be papildomų išlaidų arba minimaliai investavus, leidžia sutaupyti 10–30 proc. energijos. Pavyzdžiui, praėjusią vasarą teko nemažai naudoti patalpų kondicionierius. Itin svarbu nustatyti tinkamą kondicionieriaus temperatūrą, nes ją padidinus nuo 18 iki 24 laipsnių, elektros sąnaudas galima sumažinti apie 10–20 procentų.
Norint sutaupyti daug elektros, rekomenduojama įgyvendinti ilgalaikes priemones, kurioms reikės papildomų investicijų, pavyzdžiui, verta ant pastato stogo įsirengti saulės elektrinę, kuri pagamintų daugiausiai elektros karštomis dienomis, kai oro kondicionierius naudojamas intensyviausiai. O atnaujinus daugiabutį namą, žiemą bus sutaupoma daug šilumos energija: po renovacijos vidutiniškai sutaupoma apie 30–100 kWh šilumos energijos kv. metrui, tai leistų sumažinti išlaidas apie 2–7 Eur vienam kv. metrui per metus.
Siūlomi taupymo veiksmai Energijos taupymo gairėse susisteminti pagal tikslines grupes, todėl informaciją lengva rasti, atsiverstus aktualų skyrių pagal veiklos sektorių. Taip pat patogu pasirinkti energijos taupymo priemones, nes kiekvienas energijos taupymo veiksmas priskirtas konkrečioms energijos rūšims. Siūlomas taikyti priemones paprasta palyginti pagal jų įgyvendinimo trukmę, investicijų ir pastangų poreikį bei energijos taupymo potencialą. Pagal šių rodiklių sutartinius simbolius yra paprasta įvertinti taupymo veiksmo pritaikomumą ir aktualumą, nes didesnę vertę atitinka didesnis simbolių kiekis.
Taip pat pateiktos aktyvios nuorodos į šaltinius, kuriuose galima rasti informaciją apie valstybės teikiamą paramą ir finansavimo sąlygas įvairiems taupymo veiksmams skatinti.
Energijos taupymo gaires galima rasti Lietuvos energetikos agentūros interneto svetainės skirsnyje „EVE skatinimo ir viešinimo darbai“.
LEA informacija