Lietuva su ETVB pasirašė susitarimą, kuriuo Ukrainos atstatymo darbams skiria 1 mln. eurų

0
Lietuva su ETVB pasirašė susitarimą, kuriuo Ukrainos atstatymo darbams skiria 1 mln. eurų
Share

Simono Lukoševičiaus nuotr. Šiandien finansų ministrės Gintarės Skaistės ir Europos Tarybos vystymo banko (ETVB) valdytojo Carlo Monticelli susitikime pasirašytas susitarimas, kuriuo Lietuva skiria 1 mln. eurų įnašą ETVB Ukrainos solidarumo fondui, skirtam Ukrainos atstatymo darbams, įskaitant apgadintų gyvenamųjų namų atstatymą.

„Lietuva tvirtai palaiko Ukrainą. Ukrainos stiprybė – jos žmonės ir jų pasiryžimas kovoti su agresoriumi, todėl svarbu skirti ne tik karinę ir biudžetinę paramą Ukrainai, bet ir mažinti neigiamas socialines karo pasekmes. Todėl nusprendėme prisidėti prie Europos Tarybos vystymo banko Ukrainos solidarumo fondo, kuris telkia lėšas karo apgadintų daugiabučių pastatų remontui ir savivaldybių pastatų pritaikymui gyventi“, – sakė Lietuvos finansų ministrė Gintarė Skaistė.

ETVB Ukrainos solidarumo fondo tikslas – remti Ukrainos viduje perkeltus asmenis bei prisidėti prie Ukrainos atstatymo. Šio fondo lėšomis bus tenkinami įvairūs dėl karo atsiradę socialiniai poreikiai, tokie kaip šalies viduje perkeltųjų asmenų gerovės užtikrinimas ir integracija, svarbiausių šalies teritorijų socialinės infrastruktūros atstatymas – kapitalinis apgadintų daugiabučių pastatų remontas, tvaresnių būsto sprendimų užtikrinimas, taip pat bus stiprinami gebėjimai Ukrainos atkūrimo ministerijoje.

„Tikimės išplėsti bendradarbiavimą su Ukrainos valdžios institucijomis, kad patenkintume neatidėliotinus šalies socialinius ir atstatymo poreikius. Šis dosnus Lietuvos indėlis leis ETVB padaryti daug daugiau Ukrainos labui“, – pridūrė ETVB valdytojas Carlo Monticelli.

Lietuva – ketvirtoji šalis donorė, prisidėjusio prie šio fondo, ankščiau lėšas į jį įnešė Airija, kuri ir inicijavo jo sukūrimą, Čekija ir Vokietija. Numatoma, jog į fondą Lietuva lėšas perves iki 2023 m. pabaigos.

Nuo 2015 m. Lietuva prisideda prie ETVB socialinių investicijų finansavimo siekiant gerinti socialinę sanglaudą visoje Europoje. Taip pat Lietuva prisideda prie įvairių tarptautinių iniciatyvų, remiančių Ukrainą Europos Sąjungos ir tarptautinių finansinių institucijų priemonėmis, ir yra tarp pirmaujančių šalių skiriant paramą Ukrainai. Iki šiol Lietuvos skirta humanitarinė, finansinė ir karinė pagalba sudaro 1,9 proc. BVP.

Š. m. birželio 15 d. Ukraina sėkmingai baigė stojimo į ETVB procesą ir oficialiai tapo 43-iąja ETVB nare. Narystė leis šaliai tiesiogiai naudotis banko teikiama parama, o ETVB prisidėti prie Ukrainos atsigavimo ir atstatymo.

ETVB naudodamasis savo, kaip seniausio Europoje daugiašalio plėtros banko, ilgamete patirtimi, Ukrainoje ypatingą dėmesį skirs socialinės ir sveikatos priežiūros infrastruktūros ir prieinamo būsto sritims. Tai ypač svarbu dėl rusijos vykdomų išpuolių prieš kritinę infrastruktūrą ir dėl didelės vidinės gyventojų migracijos iš karo paveiktų šalies regionų. Banko 2023–2027 m. strateginiame plane numatyta, kad šiais metais veiklos apimtys Ukrainoje sieks apie 200 mln. eurų, o iki 2027 m. palaipsniui didės iki maždaug 400 mln. eurų per metus.