Kultūros ministerija mokytojams parengė pamoką apie legalaus turinio naudojimo svarbą

0
Kultūros ministerija mokytojams parengė pamoką apie legalaus turinio naudojimo svarbą

Pagal nelegalaus, autorių teisių turėtojų teises pažeidžiančio turinio vartojimą Lietuva užima 3 vietą tarp visų Europos Sąjungos (ES) šalių, rodo ES intelektinės nuosavybės tarnybos (ESINT) duomenys. Kultūros ministerija, siekdama keisti situaciją ir taip prisidėti prie autorių teisių užtikrinimo, visiems Lietuvos mokytojams parengė metodinę medžiagą pamokai „Kaip galiu legaliai naudoti turinį?“, kurios tikslas – keisti jaunimo nuostatas ir skatinti legalaus turinio vartojimą.

„Kurk Lietuvai“ komanda, dirbusi Kultūros ministerijoje, atliko tyrimą, kuris parodė, kad net 9 proc. Lietuvos jaunimo, rinkdamiesi vartoti turinį nelegaliai, nežinojo, kad taip pažeidžia autorių teises. Tai – jauni žmonės iki 30 metų amžiaus.

„Viena iš šio tyrimo rekomendacijų buvo investuoti į jaunimo edukaciją, gilinti jų žinias apie tai, kodėl turinį reikia naudoti legaliai, kokia žalia daroma kūrėjams, jei nelegaliai žiūrime mėgstamus filmus, serialus ar klausomės muzikos. Supratome, kad to padaryti neįmanoma be mokytojų pagalbos. Todėl nusprendėme, kad būtų itin aktualu parengti įdomią ir įtraukią metodinę medžiagą darbui klasėje“, – sako kultūros viceministras Vygintas Gasparavičius.

Kultūros ministerija visiems Lietuvos mokytojams parengė pavyzdinį pamokos „Kaip galiu legaliai naudoti turinį?“ įrašą. Taip pat visą kitą reikalingą metodinę medžiagą: skaidres, pamokos gaires, atsakymus į dažniausiai moksleivių užduodamus klausimus ir jau parengtą manifestą, kurį pamokai pasibaigus kviečiami pasirašyti visi jos dalyviai.

Pamoka skirta 5–7 klausių moksleiviams. Jos tikslas – keisti jaunimo nuostatas ir skatinti legalaus turinio vartojimą.

Pamokoje mokiniai gali susipažinti su tokiomis sąvokomis kaip autorių teisės, legalaus turinio naudojimas ir kt. Pasitelkiant įtraukiančius žaidimus jiems atskleidžiama, kodėl svarbu turinį (filmus, serialus, muziką ir kitą autorių kūrybą) naudoti legaliai. Mokiniai taip pat turi galimybę išgirsti savo mėgstamus atlikėjus, pavyzdžiui, grupę „Jauti“ ar Tomą Narkevičių, geriau žinomą kaip Free Finga, kurie dalinasi savo įžvalgomis apie legalaus turinio vartojimo svarbą ir savo asmeninėmis patirtimis.

Pavyzdinė pamoka „Kaip galiu legaliai naudoti turinį?“ filmuota Vilniaus mokslo ir menų mokykloje „Taškius“. Ją vedė lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Dovilė Latvienė.

Mokytojai kviečiami naudotis šia metodine medžiaga – legalaus turinio naudojimo temai skirti visą pamoką arba integruoti ją į kitus dėstomus dalykus.

Pamoką parengė Kultūros ministerija, 2023 m. įgyvendinusi komunikacijos kampaniją „Naudok legaliai“. Jos metu sukurta platforma „Legalija“ (www.legalija.lt), kuri vienija garsius Lietuvos kūrėjos ir jaunuosius žiūrovus, klausytojus bei skaitytojus. Platformos tikslas – keisti jaunimo nuostatas ir skatinti legalaus turinio vartojimą. 

Pamokos įrašas

Metodinė medžiaga

Organizatorių nuotrauka