2024-03-22
Kovo 19–22 d. energetikos viceministrė Daiva Garbaliauskaitė Bilbao, Ispanijoje, dalyvavo kasmetinėje tarptautinėje konferencijoje „WindEurope“, skirtoje aptarti dabartinę Europos vėjo energetikos situaciją.
„Lietuva yra tvirtai pasiryžusi pereiti prie žaliosios energetikos ir iki 2030 m. siekia, kad 100 proc. vietinės elektros energijos būtų pagaminta iš atsinaujinančių šaltinių, o iki 2050 m. būtų visiškai naudojama švari energija. Po 2030 m. siekiame visiškai išnaudoti Lietuvos jūros vėjo potencialą. Vėjo energija labiausiai prisidės prie vidaus elektros energijos gamybos – ji pagamins beveik du trečdalius visos metinės elektros energijos. Likusią dalį elektros energijos poreikio patenkins saulės, hidroenergijos ir kitų rūšių elektros energijos gamybos derinys“, – aukšto lygio diskusijos apie pereinamojo laikotarpio energetiką metu kalbėjo viceministrė.
Lietuva rengia du svarbius regioninius susitikimus. Balandžio 10 d. vyks ES Baltijos jūros regiono šalių aukšto lygio susitikimas energetikos ministrų lygiu, o balandžio 11 d. – 3 jūrų aukščiausio lygio susitikimas ir verslo forumas. „ES Baltijos jūros regiono šalių bendradarbiavimas yra labai svarbus siekiant bendro tikslo – pereiti prie saugesnės ir tvaresnės energetikos ateities. Rusijos karas Ukrainoje yra didelis iššūkis pasaulinei energijos rinkai ir tarptautiniam energetiniam saugumui. Nepaisant to, Europos šalys parodė vienybę ir solidarumą laipsniškai atsisakydamos rusiško iškastinio kuro. Stipresnis bendradarbiavimas regioniniu ir Europos lygmeniu pasirodė esąs labai svarbus siekiant šio tikslo“, – sakė D. Garbaliauskaitė.
Vizito Ispanijoje metu viceministrė susitiko su Vokietijos federalinės ekonomikos reikalų ir klimato politikos ministerijos valstybės sekretoriumi Philipp Nimmermann ir aptarė bendradarbiavimo jūros vėjo jėgainių srityje bei Europos Komisijos darbotvarkės klausimus. „Visiškas energijos importo iš Rusijos ir Baltarusijos atsisakymas turėtų būti svarbiausias ES prioritetas. Tai būtina Europos energetinio saugumo sąlyga“, – sakė viceministrė.
Konferencijos metu Lietuvos delegacija apsilankė ir Bilbao jūriniame uoste, kur buvo pristatytas plūduriuojantis sprendimas jūros vėjo turbinoms, tinkantis sekliems ir giliems vandenims – betoninė dviejų korpusų baržos konstrukcija, pagaminta iš modulinių, iš anksto paruoštų komponentų. Konstrukcija turi vieną švartavimosi tašką, todėl ji prisitaiko prie srovės ir bangų krypties.