Gyventojų apklausa: ES investicijos prisideda prie gyvenimo kokybės gerinimo

0
Gyventojų apklausa: ES investicijos prisideda prie gyvenimo kokybės gerinimo
Share

Gyventojų apklausos apie Europos Sąjungos (ES) investicijas duomenimis, visuomenės nuomonė apie ES investicijas ženkliai pagerėjo. Beveik visi Lietuvos gyventojai (95 proc.) yra girdėję apie ES investicijas Lietuvai, o ar ES investicijos prisideda prie ekonominių pokyčių įgyvendinimo, teigiamai atsakė net 83 proc. visuomenės.

Visuomenė pastebi teigiamus pokyčius

Baigiantis ES 2014–2020 m. finansinei perspektyvai konsultacijų ir tyrimų įmonė „Civitta“ Finansų ministerijos užsakymu apklausė 18-85 metų amžiaus Lietuvos gyventojus ir atliko tyrimą, kuriuo nustatė ES investicijų Lietuvai žinomumą, įtaką ekonominiams, socialiniams ir gyvenimo kokybės pokyčiams.

Tyrimo metu išaiškėjo, jog gyventojai yra gerai informuoti apie ES investicijas Lietuvai. Kaip ir ankstesniais metais beveik visi Lietuvos gyventojai – 95 proc. yra girdėję apie ES investicijas Lietuvai: 33 proc.  gyventojų apie ES investicijas yra daug girdėję, 62 proc. gyventojų – girdėjo mažiau.

Didžioji dauguma gyventojų – 70 proc. teigiamai vertina faktą, kad Lietuva būdama ES nare gauna investicijas bendrai gyvenimo kokybei gerinti.

8 iš 10 arba 82 proc. gyventojų sutinka, kad ES investicijos padeda siekti teigiamų socialinių pokyčių šalyje. Visiškai sutinkančių su šiuo teiginiu dalis šiais metais reikšmingai paaugo – 34 proc. 2022 m. tai sudarė tik 23 proc.

Panaši dalis apklausos dalyvių – 83 proc. sutinka, kad ES investicijos padeda siekti teigiamų ekonominių pokyčių šalyje. Labai teigiamai vertinančių ES prisidėjimą prie ekonominių pokyčių šalyje dalis taip pat reikšmingai paaugo ir 2023 m. sudarė 36 proc., o  2022 m. siekė 26 proc.

Taip pat 82 proc. gyventojų sutinka, kad ES investicijos prisideda prie gyventojų gyvenimo kokybės gerinimo. Palyginti su 2022 m. (24 proc.) visiškai sutinkančių su šiuo teiginiu dalis reikšmingai paaugo – 35 proc.

Ketvirtadalis gyventojų teigė pastebėję atnaujintą savo gydymo įstaigą, apie penktadalį – atnaujintą mokymosi įstaigą.

76 proc. gyventojų jaučiasi esantys ES bendrijos dalimi. Šiais metais dar didesnė dalis respondentų teigė, kad jaučiasi ne tik Lietuvos, bet ir ES bendrijos dalimi. 2022 m. siekė 21 proc., o pernai jau 28 proc. Iki šiol vykstanti karas Ukrainoje ir toliau primena lietuviams, jog esame ES bendrijos dalimi.

Naujasis ES investicijų laikotarpis

Naujasis 2021–2027 m. ES fondų investicijų laikotarpis atveria galimybes Lietuvos regionams tapti patraukliais investicijų ir ekonomikos centrais. Tikslingos, daugiau kaip 7,5 mlrd. eurų ES investicijos į skaitmenizavimą, inovacijas, energetinį saugumą ir žaliąją ekonomiką, leis užtikrinti tvarų šalies regionų augimą ir vystymąsi.

Tolygiam šalies vystymuisi bus investuojama į 10 Lietuvos regionų centrų, realizuojant jų ekonominį potencialą. Tokiu būdu investicijų naudą pajus ne tik konkretaus miesto, bet ir viso regiono gyventojai.