G. Skaistė susitikime su Euro grupės pirmininku: „Reikalingi papildomi europiniai sprendimai gynybinių pajėgumų stiprinimui“

0
G. Skaistė susitikime su Euro grupės pirmininku: „Reikalingi papildomi europiniai sprendimai gynybinių pajėgumų stiprinimui“
Share

2024-03-25

Šiandien Vilniuje vykusiame finansų ministrės Gintarės Skaistės ir Euro grupės (EG) pirmininko Paschal Donohoe susitikime aptarti reikalingi Europos Sąjungos (ES) lygmens žingsniai stiprinant gynybinius pajėgumus, parama Ukrainai, ekonominė Lietuvos ir euro zonos situacija, fiskalinės politikos ir kapitalo rinkos klausimai.

„Su EG pirmininku aptarėme galimus tolesnius žingsnius stiprinant gynybinius pajėgumus ES mastu, kurie papildytų nacionaliniu lygiu krašto apsaugai skiriamas lėšas. Esame atviri diskusijai dėl naujo ES finansinio instrumento, kurio lėšos būtų nukreiptos į gynybos pramonės vystymą visose ES šalyse narėse. Taip pat manome, kad yra erdvės geriau išnaudoti Europos investicijų banko pajėgumus, nukreipiant institucijos resursus į gynybos pramonę ir dvigubos paskirties projektus“, – pabrėžė finansų ministrė G. Skaistė.

Taip pat susitikimo metu G. Skaistė ir P. Donohoe aptarė tolesnę ES paramą Ukrainai. Pirmasis 4,5 mlrd. eurų mokėjimas iš 50 mlrd. eurų apimties ES finansinės paramos priemonės šaliai išmokėtas šį mėnesį. Ministrė pabrėžė būtinybę užtikrinti tolesnį pakankamą ir prognozuojamą finansinės paramos mastą besiginančiai šaliai.

Be to, anot ministrės, mobilizuojant lėšas Ukrainos poreikiams privalome rimtai svarstyti visas alternatyvas, įskaitant įšaldyto rusijos turto panaudojimą. Pirmieji žingsniai šia linkme ES mastu jau žengti, tačiau turime siekti esminio tikslo – rasti teisinius būdus, kaip patį įšaldytą turtą perduoti Ukrainai, sprendimus derinantis su tarptautiniais partneriais.

Su P. Donohoe ministrė taip pat aptarė Lietuvos ir euro zonos ekonomines perspektyvas, ES fiskalinės politikos koordinavimą bei tolesnę kapitalo rinkų plėtros kryptį.