Finansų viceministrė Vaida Česnulevičiūtė-Markevičienė susitikusi su Verslo tarybos atstovais pristatė esminius pakeitimus, kuriais siekiama sumažinti verslams tenkančią administracinę naštą, pasinaudojant Europos Sąjungos (ES) ir kitais finansiniais šaltiniais.
„Verslui, kuris įgyvendina Europos Sąjungos projektus, inicijuojame galiojančių pirkimų tvarkos panaikinimą, numatant, kad verslas tiesiog galėtų įsigyti prekes ir paslaugas už rinkos kainą. Administruojančioms institucijoms tektų pareiga įvertinti, ar kaina yra pagrįsta. Šis pokytis startuos jau kitų metų pradžioje“, – pabrėžė finansų viceministrė V. Česnulevičiūtė-Markevičienė.
„Nepaprastai svarbu mažinti perteklinius biurokratinius reikalavimus, kuriuos kartais kuriame dėl ES reglamentavimo, bet neretai ir patys. Nors viešojo sektoriaus noras maksimaliai apsidrausti yra suprantamas, tai neturi tapti kliūtimi verslo vystymosi, investicijų į inovacijas kelyje. Taigi turime ne didinti, o mažinti biurokratinius barjerus, kad šiuo sudėtingu periodu mūsų ekonomika ne stotų, o dar greičiau judėtų į priekį. Nes auga papildomų investicijų poreikis ir gynybai, ir energetinei transformacijai, ir darbo našumui didinti“, – sako pramonininkų konfederacijos prezidentas Vidmantas Janulevičius.
Pagal šiuo metu galiojančią tvarką verslas pirkimus turėjo vykdyti taikydami verslo įmonių praktikai nebūdingas pirkimų procedūras, paremtas viešųjų pirkimų principais. Dėl šių reikalavimų, įgyvendinant ES lėšomis finansuojamus projektus, verslas susidurdavo su papildoma administracine našta: išilgėjusiu ir mažiau lankstumo turinčiu pirkimo atlikimo procesu ir pan.
Pasak viceministrės, mažinant perteklinę administracinę naštą verslui, turime kartu susitarti, jog pirkimų srityje galios skaidrumo ir efektyvumo principai. Dar prieš pirkimų taisyklių panaikinimą, kuris planuojamas kitų metų pradžioje, jau artimiausiu metu bus atlikti pirkimų taisyklių pakeitimai, kurie pirkimo iš vieno šaltinio ribą padidins nuo 10 iki 15 tūkst. eurų, tokiu būdu didesnei daliai verslo įmonių leisdami pirkti paprasčiau.
Susitikimo metu viceministrė su Verslo tarybos nariais aptarė bendrus siūlymus dėl ES reglamentų nuostatų supaprastinimo, kurie padėtų lengviau įgyvendinti projektus ir galėtų būti teikiami Europos Komisijai, pavyzdžiui, dėl paprastesnio projektų, kurių vertė neviršija 200 tūkst. eurų vertinimo ir atsiskaitymo už pasiektą rezultatą, dėl leidimo projekte pakeisti netinkamas finansuoti išlaidas tinkamomis projekto išlaidomis, dėl galimybes taikyti proporcingesnes finansines korekcijas ir kt.
Kitas susitikimas su Verslo taryba numatomas kitų metų sausį.