LRSK nuotr. Šiandien finansų viceministras Mindaugas Liutvinskas Strasbūre (Prancūzija) susitiko su Europos parlamento nariais – Michael Gahler ir Eva Maria Poptcheva, su kuriais aptarė ES finansinės paramos Ukrainai teikimą bei Lietuvos siekį į Vilnių pritraukti naujai kuriamą ES Pinigų plovimo prevencijos agentūrą.
Susitikimo su Michael Gahler metu buvo aptarta ES 2021-2027 m. Daugiametės finansinės programos vidurio laikotarpio peržiūra, didžiausią dėmesį skiriant specialiai Ukrainos finansinei priemonei. Europos Komisija (EK) siūlo, kad 2024-2027 m. laikotarpiu Ukrainai būtų suteikta 50 mlrd. eurų siekianti parama lengvatinių paskolų ir dotacijų forma.
„ES ir toliau nuosekliai remia Ukrainą – tiek kelyje į pergalę kare prieš agresorę rusiją, tiek padedant šaliai artėti link narystės ES. Pasiūlytas 4 metų 50 milijardų eurų apimties finansinės paramos paketas – dar vienas konkretus to įrodymas. Šios lėšos bus skirtos šalies biudžetinei paramai, artimiausio laikotarpio atstatymo darbams ir bus susietos su reformų, reikalingų Ukrainos artėjimui prie ES, įgyvendinimu. Itin svarbu artimiausiu metu pasiekti politinį sutarimą dėl šios priemonės sukūrimo – užtikrinant nepertraukiamą paramos teikimą bei suteikiant aiškumą tiek Ukrainai, tiek ir Vakarų partneriams“, – pažymėjo M. Liutvinskas.
Susitikimo metu taip pat aptarti kiti su Daugiametės finansinės programos vidurio laikotarpio peržiūra susiję klausimai, įskaitant karinį mobilumą. Viceministras M. Liutvinskas pabrėžė, kad dabartiniame geopolitiniame kontekste šiai sričiai būtinas papildomas ES lygmens finansavimas, didinant visos Bendrijos saugumą.
Susitikime su E. Poptcheva M. Liutvinskas pristatė Lietuvos siekį į Vilnių pritraukti naujai kuriamą ES Pinigų plovimo prevencijos agentūrą (angl. Anti-Money Laundering Agency, AMLA) bei aptarė su sprendimo priėmimu ES lygiu susijusius klausimus. Viceministras akcentavo, kad konkurencija dėl AMLA didelė, tačiau Lietuva turi stiprių argumentų, kodėl Vilnius yra geriausia vieta naujajai agentūrai.
„Lietuva turi sukaupusi vertingą patirtį valdant pinigų plovimo ir teroristų finansavimo rizikas tiek tradiciniame bankų sektoriuje, tiek ir Fintech segmente. Mūsų šalis pasižymi dinamišku viešo ir privataus sektoriaus bendradarbiavimu rizikų valdymo srityje bei dideliu būriu atitikties srities profesionalų. Vilnius gali pasiūlyti vakarietišką gyvenimo kokybę už konkurencingą kainą, lyginant su kitais didžiaisiais Europos miestais. Be to, AMLA įkūrimas mūsų šalyje atitiktų geografinio balanso principą ES lygiu ir siųstų stiprų pasitikėjimo signalą dabartiniame geopolitiniame kontekste“, – teigė M. Liutvinskas.