Finansų viceministras M. Liutvinskas: „Papildomos Vakarų 50 mlrd. eurų paskolos Ukrainai lėšos turi keliauti tiek biudžetiniams, tiek ir kariniams šalies poreikiams“

0
Finansų viceministras M. Liutvinskas: „Papildomos Vakarų 50 mlrd. eurų paskolos Ukrainai lėšos turi keliauti tiek biudžetiniams, tiek ir kariniams šalies poreikiams“
Share

2024-06-20

Birželio 20-21 dienomis finansų viceministras Mindaugas Liutvinskas Liuksemburge dalyvaus Euro grupės (EG), Europos Sąjungos (ES) Ekonomikos ir finansų reikalų ministrų tarybos (ECOFIN) bei Europos investicijų banko (EIB) Valdytojų tarybos posėdžiuose. Susitikimuose daugiausia dėmesio skiriama tolesnei finansinei paramai Ukrainai, įskaitant užšaldyto rusijos turto panaudojimą bei EIB investicijų plėtrai gynybos ir saugumo srityje.

„Teigiamai vertiname G7 lygiu pasiektą politinį sutarimą dėl papildomos maždaug 50 mlrd. eurų paskolos Ukrainai suteikimo, tam panaudojant rusijos centrinio banko užšaldyto turto generuojamą pelną. Ši paskola bus itin svarbi padengiant kitų metų Ukrainos finansavimo trūkumą. Turime tiek ES lygiu, tiek ir su tarptautiniais partneriais artimiausiu metu sutarti dėl praktinių paskolos įgyvendinimo modalumų bei užtikrinti, kad visus reikalingus sprendimus priimtume dar šiemet. Taip pat svarbu, kad šios paskolos lėšas būtų galima nukreipti tiek Ukrainos biudžeto, tiek ir kariniams poreikiams“, – teigė M. Liutvinskas.

Gegužės 14 d. ECOFIN buvo patvirtintas Ukrainos planas, kuris bus pagrindas tolesniems mokėjimams pagal Ukrainos priemonę. Patvirtinus planą, Ukrainai bus skirtas 1,9 mlrd. eurų avansinis mokėjimas, kurį planuojama atlikti iki birželio pabaigos. Iki šiol iš Ukrainos priemonės šaliai paskolų forma išmokėti 6 mlrd. eurų tarpinio finansavimo. Šiemet iš viso numatoma išmokėti 13 mlrd. paskolų ir 3 mlrd. dotacijų.

ECOFIN metu ministrai sieks politinio sutarimo dėl PVM skaitmeniniame amžiuje paketo, kuriuo siekiama modernizuoti ES PVM sistemą, kad ji būtų efektyvesnė ir atsparesnė sukčiavimui. Posėdyje taip pat bus aptartas Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės (RRF) įgyvendinimas.

EG ministrai diskutuos dėl tarptautinio euro vaidmens, remiantis Europos centrinio banko (ECB) parengta apžvalga. Taip pat vyks diskusija dėl Tarptautinio valiutos fondo (TVF) steigimo sutarties IV str. tarpinės misijos euro zonai rezultatų, dėl euro zonos ekonomikos konkurencingumo.

EIB Valdytojų tarybos susitikime bus patvirtintos EIB Grupės strateginės gairės, nustatančios veiklos kryptis 2024–2027 m. ir pagrindinius investicijų prioritetus.

„Atsižvelgiant į geopolitinę situaciją ir išaugusias grėsmes Europos saugumui, sveikiname sprendimą didinti EIB investicijas gynybos ir saugumo srityje, išplečiant dvigubos paskirties įrangos apibrėžimą ir įmonių tinkamumo reikalavimus siekiant gauti EIB finansavimą. Žvelgiant toliau, turime siekti sprendimų, kurie leistų EIB dar ženkliau prisidėti prie ES gynybinių pajėgumų stiprinimo, įskaitant investicijas į gynybos pramonės projektus“, – teigė M. Liutvinskas.