Finansų viceministras M. Liutvinskas: „Bręstantis sprendimas dėl pelno iš įšaldyto rusijos turto perdavimo Ukrainai – geras pirmas žingsnis“

0
Finansų viceministras M. Liutvinskas: „Bręstantis sprendimas dėl pelno iš įšaldyto rusijos turto perdavimo Ukrainai – geras pirmas žingsnis“
Share

2024-05-13

Gegužės 13-14 dienomis finansų viceministras Mindaugas Liutvinskas Briuselyje dalyvaus Euro grupės (EG) ir Europos Sąjungos (ES) finansų ministrų Tarybos (ECOFIN) posėdžiuose. Susitikimuose daugiausia dėmesio bus skiriama finansinei paramai Ukrainai, ES ekonominėms perspektyvoms bei kapitalo rinkų plėtrai.

ECOFIN posėdžio metu vyks diskusija dėl rusijos karo prieš Ukrainą ekonominio bei finansinio poveikio. Numatoma patvirtinti EK teigiamai įvertintą Ukrainos reformų ir investicijų planą, kuris bus pagrindas šalies artėjimui prie narystės ES bei tolesniems mokėjimams pagal 50 mlrd. eurų apimties Ukrainos priemonę.

Iki šiol pagal šią priemonę Ukrainai išmokėta 6 mlrd. eurų išankstinio finansavimo. Patvirtinus planą bus išmokėtas dar 1,9 mlrd. eurų vertės avansinis mokėjimas. Viso šiais metais Ukrainai numatoma išmokėti apie 16 mlrd. eurų.

„Ukrainos plano patvirtinimas – svarbus žingsnis, leisiantis užtikrinti prognozuojamą tolesnės finansinės paramos šaliai teikimą. Plano įgyvendinimas padės Ukrainai reformuotis, stiprinti ekonomiką ir artėti prie narystės ES. Pozityviai vertiname šviežiai pasiektą politinį sutarimą dėl pelno, gauto iš užšaldyto rusijos turto, panaudojimo Ukrainos reikmėms. Tai matome kaip gerą pirmą žingsnį, kuris – finalizavus procedūras – leis Ukrainai suteikti iki 3 mlrd. eurų per metus. Tačiau to negana – turime toliau kartu su tarptautiniais partneriais ieškoti sprendimų, kaip patį įšaldytą turtą panaudoti Ukrainos naudai“, – teigė M. Liutvinskas.

ECOFIN posėdžio metu ministrai sieks politinio sutarimo dėl PVM skaitmeniniame amžiuje paketo. Šiuo pasiūlymu siekiama, panaudojant ir skatinant skaitmeninimą, modernizuoti ES PVM sistemą, kad ji būtų efektyvesnė verslui ir atsparesnė sukčiavimui. Taip pat bus siekiama politinio sutarimo dėl FASTER direktyvos, numatančios greitesnį ir efektyvesnį išskaičiuojamųjų mokesčių permokos grąžinimo lengvatų taikymą.

Posėdyje bus tvirtinamos išvados dėl fiskalinio tvarumo iššūkių, kylančių dėl visuomenės senėjimo bei išvados dėl finansinio raštingumo. Bus pristatyta padėtis dėl Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės (RRF) įgyvendinimo bei priimami Tarybos sprendimai dėl Italijos ir Ispanijos RRF planų keitimo.

EG metu ministrai aptars euro zonos ekonominę situaciją ir perspektyvas, tolesnius žingsnius vystant ES bendrąją ES kapitalo rinką. Taip pat vyks diskusija dėl euro zonos konkurencingumo, bus aptariama padėtis euro zonos bankų sektoriuje.