Finansų ministrė susitikime su JAV Iždo sekretorės pavaduotoju: „Turime užkardyti sankcijų apėjimo kelius“

0
Finansų ministrė susitikime su JAV Iždo sekretorės pavaduotoju: „Turime užkardyti sankcijų apėjimo kelius“
Share

Vašingtone viešinti finansų ministrė Gintarė Skaistė susitikime su Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) Iždo departamento sekretorės pavaduotoju Wally Adeyemo pažymėjo būtinybę plėsti sankcijas tiek rusijai, tiek Baltarusijai bei užkardyti sankcijų apėjimo kelius.

„Su Vakarų partneriais turime ir toliau stiprinti sankcijas agresorėms rusijai ir Baltarusijai bei rūpintis jų efektyviu praktiniu įgyvendinimu. Šiuo atžvilgiu itin svarbu užkardyti sankcijų apėjimo kanalus per trečiąsias šalis, panaudojant turimus finansinius ir ekonominius svertus. Plečiant sankcijų režimą, reikia koncentruotis į sprendimus, mažinančius rusijos biudžeto pajamas ir ribojančius galimybes finansuoti karą prieš Ukrainą“, – pažymėjo finansų ministrė G. Skaistė.

Susitikime ministrė taip pat akcentavo poreikį sutelkti pakankamą paramą Ukrainos atstatymui bei  rasti būdus panaudoti įšaldytą rusijos turtą.

„Turime nepavargti ir kartu su tarptautiniais partneriais mobilizuoti reikiamus finansinius resursus antrus metus už nepriklausomybę kovojančiai Ukrainai. Turint omenyje 411 milijardų JAV dolerių rusijos karo žalos mąstą Ukrainoje, lėšų mobilizavimas išlieka esminiu iššūkiu. Kartu galvojant tiek apie šiemet 14 milijardų dolerių  siekiančius kritinius Ukrainos energetikos ir infrastruktūros tvarkymo poreikius, tiek apie ilgalaikį šalies atstatymą – būtina rasti būdus, kaip panaudoti užšaldytą rusijos turtą ir pasirūpinti principo „agresorius moka“ įgyvendinimu. Kol sprendžiami teisiniai klausimai, laikina alternatyva galėtų būti įšaldyto turto aktyvus administravimas siekiant gauti investicinę grąžą ir ją skirti Ukrainai“, – pažymėjo finansų ministrė G. Skaistė.

Vertinama, jog įšaldytas rusijos turtas sudaro apie 300 milijardų dolerių centrinių bankų rezervuose bei 50 milijardų dolerių – sankcionuotų įmonių ir asmenų turto.

JAV Iždo sekretorės pavaduotojas Wally Adeyemo yra antrasis Departamento vadovaujantis pareigūnas ir vykdomasis vadovas. Jis vadovauja Iždo nacionalinio saugumo, ekonominės nelygybės ir su pandemija susijusio ekonomikos atkūrimo darbams.