Europos žaliųjų obligacijų standartas leis lengviau pritraukti finansavimą tvarioms investicijoms

0
Europos žaliųjų obligacijų standartas leis lengviau pritraukti finansavimą tvarioms investicijoms

2024-09-04

Vyriausybė pritarė Finansų ministerijos parengtam Vertybinių popierių įstatymo pakeitimo projektui, kuriuo įtvirtinamas Europos žaliųjų obligacijų standartas. Tai savanoriškas standartas, kuris leis investuotojams lengvai atpažinti obligacijas, kurių pajamos atitinka aplinkos apsaugos tikslus arba kurių pajamomis padedama tų tikslų siekti.

Šiuo standartu siekiama padėti privačioms įmonėms ir valstybei lengviau pritraukti finansavimą su tvarumu susijusioms investicijoms bei savo veiklą labiau pritaikyti prie aplinkos atžvilgiu tvaresnių verslo modelių.

„Europos žaliųjų obligacijų standarto įtvirtinimas Lietuvoje padidins pasitikėjimą žaliosiomis investicijomis. Investuotojams bus suteikta daugiau pasirinkimo galimybių ir daugiau paskatų investuoti į aukštesnės kokybės žaliuosius projektus ir turtą.Kartu tai suteiks galimybę Lietuvai paspartinti perėjimą prie tvarios ekonomikos ir stiprinti savo pozicijas tiek Europos Sąjungos, tiek pasaulinėje finansų rinkose“, – sako finansų viceministrė Vaida Česnulevičiūtė – Markevičienė.

Pasak jos, tai bus naudinga tiek žaliųjų obligacijų emitentams, tiek investuotojams, kurie turės daugiau paskatų investuoti į ES taksonomijos reikalavimus atitinkančius žaliuosius projektus ir turtą.

Įstatymo pakeitimais nustatomi žaliųjų obligacijų emisijų skaidrumo reikalavimai obligacijų emitentams, ketinantiems savo aplinkos atžvilgiu tvarias obligacijas žymėti nuoroda „Europos žalioji obligacija“ arba „ES ŽO“ – pavyzdžiui, reikalavimas paskelbti informacijos apie žaliąsias obligacijas suvestinę, kasmetinę pajamų iš obligacijų paskirstymo ES taksonomiją atitinkantiems projektams ataskaitą ir pan.

Įstatymo pakeitimas parengtas įgyvendinant 2023 m. lapkričio 22 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą dėl Europos žaliųjų obligacijų standarto. Reglamentas taikomas nuo 2024 m. gruodžio 21 d. Nelaukiant reglamento taikymo ES valstybėse narėse pradžios, Lietuva skuba priimti jį įgyvendinančius teisės aktus, kad Lietuvos rinkos dalyviai (emitentai ir investuotojai) kuo greičiau galėtų pasinaudoti jo teikiamomis galimybėmis.

Žaliųjų obligacijų emitentų priežiūrą Lietuvoje vykdys Lietuvos bankas.

Žaliosios obligacijos yra vienas pagrindinių būdų finansuoti investicijas į žaliąsias technologijas, efektyvų energijos ir išteklių naudojimą, tvarų transportą ir mokslinių tyrimų infrastruktūrą. Jos padeda įgyvendinti ES perėjimą prie klimato požiūriu neutralios ir efektyviai išteklius naudojančios ekonomikos.