Energetikos viceministrė Inga Žilienė dalyvavo Lenkijoje, Katovicuose, vykusiame Europos ekonomikos kongrese, kuriame aptarti energetinio saugumo klausimai, energetikos sistemų stabilizavimas, tarptautinis bendradarbiavimas, modernios infrastruktūros vaidmuo, vandenilio ekonomika ir investicijos į atsinaujinančią energiją.
Diskusijos „Energetikos sektoriaus transformacija“ metu viceministrė I. Žilienė pristatė šeštadienį sėkmingai atliktą Lietuvos elektros sistemos izoliuoto darbo bandymą ir pažymėjo, kad Lietuva turi pasiekimų ir kitose energetikos srityse atsijungiant nuo Rusijos.
„Pagrindinis iššūkis tebėra Baltijos šalių elektros sistemos sinchronizavimas su kontinentine Europa. Po Rusijos invazijos į Ukrainą ėmėmės ryžtingų žingsnių nutraukti dujų, naftos ir elektros importą iš Rusijos, tačiau mūsų elektros sistemos vis dar yra susietos su Rusija ir priklauso nuo Maskvoje priimamų sprendimų. Esame visiškai įsipareigoję siekti desinchronizacijos nuo BRELL žiedo tikslo ir bendradarbiaujame su regioniniais partneriais, kad šis uždavinys būtų įgyvendintas kuo greičiau“, – kalbėjo I. Žilienė.
Diskusijos metu viceministrė taip pat pažymėjo vandenilio jungčių svarbą. „Lietuva ir kitos šiaurės valstybės turės elektros energijos perteklių, iš kurio galės gaminti vandenilį ir transportuoti vandenilio jungtimis į vakarus“, – sakė I. Žilienė.
Diskusijoje idėjomis taip pat dalijosi Lenkijos klimato ir aplinkos viceministrė Anna Lukaszewska-Trzeciakowska, Norvegijos ambasadorius Lenkijoje Anders H. Eide, RespectEnergy (100 % AEI elektros energetikos) įmonės valdybos pirmininkas Sebastian Jablonski, Lenkijos energetikos grupės valdybos vicepirmininkas finansams Lechoslaw Rojewski, PKN Orlen Valdybos narys finansams Jan Szewczak, DG ENER Žaliosios pertvarkos ir energetikos sistemų integracijos direktorė Catharina Sikow-Magny.
Šiemet Europos ekonomikos kongresas vyko jau 15-ąjį kartą. Jo darbotvarkė apima pagrindines temas ir tendencijas, keičiančias ekonomiką, taip pat apibrėžia jos perspektyvas kintančioje geopolitinėje ir makroekonominėje aplinkoje.
Kongreso dalyviai šiemet diskutavo apie Europos ekonomikos konkurencingumą ir atsparumą bei jos energetikos sektoriaus permainas – klausimą, kuris pastaruoju metu įgavo papildomą svarbą, atsižvelgiant į Europos pastangas didinti nepriklausomybę nuo kuro ir žaliavų importo.