ES investicijos: žalesnės Lietuvos plėtrai paskelbta kvietimų už daugiau nei 745 mln. eurų

0
ES investicijos: žalesnės Lietuvos plėtrai paskelbta kvietimų už daugiau nei 745 mln. eurų
Share

Europos Sąjungos (ES) 2021-2027 m. investicijų periode žaliosioms investicijoms kurti  iki šiol paskelbta kvietimųuž 745 mln. eurų, o pasirašyta sutarčių už 516 mln. eurų. Iš viso Žalesnė Lietuva sričiai iš mūsų šaliai skirtų 7,5 mlrd. eurų numatyta skirti beveik 1,8 mlrd. eurų.

„Beveik 2 milijardai ES investicijų bus skirti žalesnei Lietuvai kurti. Tikslingos žaliosios investicijos padės siekti ilgalaikių klimato kaitos švelninimo tikslų, o perėjimas prie švarios energetikos didins Lietuvos energetinį saugumą bei užtikrins darnų regionų vystymąsi“, – sako finansų viceministrė Vaida Česnulevičiūtė-Markevičienė.

Jau įgyvendinami įvairūs projektai, į kuriuos galėjo pretenduoti verslas bei privatus ir viešasis sektorius. Didžiausios investicijos skirtos elektros energijos gamybos skatinimui iš atsinaujinančių energijos išteklių (AEI). Gyventojams sudarytos puikios sąlygos įsirengti saulės, vėjo jėgaines, el. energijos kaupimo įrenginius. Taip pat daugiabučių namų modernizavimui bei namų ūkiuose pasikeisti neefektyvius šildymo katilus į aukštesnes technologijas turinčius. Šių projektų vertė siekia 317 mln. eurų.

Šiuo metu galima pretenduoti į aktyvius kvietimus viešajam sektoriui, kurių bendra vertė siekia beveik 74 mln. eurų. Investicijos nukreiptos į aplinkos apsaugą  bei atliekų perdirbimą ir antrinių žaliavų naudojimą.

Taip pat paskelbti aktyvūs kvietimai regionams. Pretenduoti gali Tauragės, Telšių, Šiaulių, Kauno ir Vilniaus regionai. Šių kvietimų bendra vertė siekia 35 mln. eurų.

Šiemet dar planuojama paskelbti kvietimų už beveik 593 mln. eurų. Šios investicijos bus skirtos tiek privačiajam, tiek viešajam sektoriui. Daugiau informacijos apie paskelbtus ir planuojamus kvietimus rasite www.esinvesticijos.lt

Žalesnei Lietuvai skirtomis investicijomis bus skatinama atsinaujinančių energijos išteklių plėtra, darnus judumas, plečiamos žaliosios zonos, siekiant didinti energijos efektyvumą vykdoma pastatų renovacija, stiprinama kraštovaizdžio, gamtos ir biologinės įvairovės apsauga, taip pat mažinama visų rūšių tarša. 

2 prioriteto priemones įgyvendina Aplinkos, Energetikos, Vidaus reikalų, Ekonomikos ir inovacijų ministerijos.

Iš viso iš Lietuvai skirtų 7,5 mlrd. eurų šiuo metu paskelbta kvietimų už daugiau nei 3 mlrd. eurų, o pasirašyta sutarčių už daugiau nei 1,5 mlrd. eurų.

2021–2027 m. ES fondų investicijų programoje suplanuotos Europos regioninės plėtros fondo, Sanglaudos fondo, „Europos socialinio fondo +“ investicijos. Siekiant užtikrinti tolygų šalies vystymąsi investuojama į 10 Lietuvos regionų centrų. Tokiu būdu realizuojamas jų ekonominis potencialas.