EIMIN: Lietuva EBPO atvirų duomenų tyrime – rekordinėje 10-oje vietoje

0
EIMIN: Lietuva EBPO atvirų duomenų tyrime – rekordinėje 10-oje vietoje
Share

Lietuvos vykdyta atvirų duomenų politika sulaukė dar vieno tarptautinio pripažinimo. Pagal 2023 metų Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) atliktą atvirų duomenų tyrimą (angl. OUR data Index) Lietuva užima 10-ąją vietą tarp EBPO valstybių. 

Nuo 2019 metų mūsų šalis iš 32 vietos pakilo per 22 pozicijas. Lietuva kartu su Pietų Korėja, Prancūzija, Lenkija, Estija, Ispanija, Airija, Slovėnija, Danija ir Švedija priskiriama aukščiausiai vertinamai atvirų duomenų kategorijai.

„Lietuvos pasiekta 10-oji vieta tarp EBPO valstybių rodo, kad sėkmingai įgyvendiname skaitmeninės politikos tikslus, atverdami dar daugiau duomenų ir kurdami daugiau galimybių Lietuvai, verslui ir piliečiams. Visose vertinamose kategorijose viršijome EBPO nustatytą vidurkį. Tai rodo mūsų šalies visapusišką požiūrį į atvirų duomenų iniciatyvas, kurios ateityje kurs dar didesnę pridėtinę vertę“, – sako ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.

Skaičiuojama, kad praktinis atvirų duomenų panaudojimas 2026 m. gali siekti 1,71 proc. šalies BVP. Atvirų duomenų rinkos dydis Lietuvoje 2025 m. gali siekti 125 mln. eurų, o 2026 metais – 285 mln. eurų.

EBPO tyrimas apėmė 3 pagrindines sritis: duomenų prieinamumą (angl. data availability), prieigą prie duomenų (angl. data accessibility) ir Vyriausybės paramą pakartotiniam duomenų naudojimui (angl. Government Support to re-use).

„Atveriame vis daugiau duomenų ir taip stipriname skaitmeninę valstybę. Lietuvoje jau patobulinome duomenų atvėrimo ir pakartotinio naudojimo teisinį reguliavimą, be to veiksmingai bendradarbiaujame su suinteresuotosiomis šalimis tiek nacionaliniu, tiek tarptautiniu lygmeniu, skatinant pakartotinį duomenų naudojimą. Šie pasiekimai leido mums užimti aukštą vietą tarp EBPO šalių“, – sako ekonomikos ir inovacijų viceministrė Erika Kuročkina.  

Indekso vertinamuoju laikotarpiu Lietuvos atvirų duomenų portale inventorizuota ir atverta apie 1500 duomenų rinkinių. Jų parsisiuntimų skaičiaus 2021 metais siekė beveik 16 tūkst. kartų. 

EIMIN ir Informacinės visuomenės plėtros komiteto (IVPK) iniciatyva taip pat suburtas neformalus duomenų atvėrimo koordinatorių klubas, kurio metu dalijamasi aktualijomis, kylančiais iššūkiais ir problemomis, jų sprendimo praktikomis.

EBPO atvirų duomenų indeksas matuojamas nuo 2015 metų. 2023 m. vertintos 36 EBPO šalys ir 4 valstybės, stojančiosios į šią organizaciją.

Lietuva šiemet įvertinta ir kasmetiniame Europos duomenų portalo tyrime – pakilome šešiomis pozicijomis ir užėmėme rekordinę 7-ąją vietą tarp 35 šalių. 

Daugiau informacijos apie EBPO atvirų duomenų tyrimą galite rasti EBPO tinklalapyje.