Bendra Baltijos šalių kapitalo rinka nuo 2023 m. rugpjūčio galės pasinaudoti bendra indeksų klasifikacija

0
Bendra Baltijos šalių kapitalo rinka nuo 2023 m. rugpjūčio galės pasinaudoti bendra indeksų klasifikacija
Share

Lietuvos, Latvijos ir Estijos finansų ministerijos, Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankas (ERPB), Europos Komisija (EK) ir „Nasdaq Baltic“ kartu sveikina MSCI iniciatyvą regioniniu mastu konsoliduoti Lietuvos, Latvijos ir Estijos rinkas siekiant sudaryti ir prižiūrėti bendrą Baltijos šalių indeksą, pradedant nuo jo peržiūros 2023 m. rugpjūtį. Šis naujas indeksas palengvins trijų rinkų integraciją į MSCI indeksų visumą ir atkreips tarptautinių investuotojų dėmesį į regioną. Ši strategija prisideda prie visų susijusių šalių pastangų sukurti bendrą Baltijos šalių kapitalo rinką ir yra svarbi Europos Sąjungos Kapitalo rinkų sąjungos iniciatyvos dalis.

Iš pradžių MSCI Baltijos šalių indeksas bus sudaromas pagal mažesnį potencialą turinčių šalių Estijos ir Lietuvos rinkų sudedamąsias dalis. Ateityje į regioninį indeksą galėtų būti įtraukti ir Latvijos vertybiniai popieriai, jei atitiktų reikalavimus. Galiausiai, regioninis konsolidavimas lems aukštesnį MSCI Baltic indeksą su daugiau sudedamųjų dalių – to nebūtų buvę, jei kiekviena jurisdikcija būtų vertinama atskirai.

„Tai be galo svarbus žingsnis, iš dalies atspindintis penkerius metus trukusį konstruktyvų dialogą su pasauliniais instituciniais investuotojais ir indeksų sudarytojais. Turime išlaikyti šį pagreitį sudarydami skolos ir nuosavo kapitalo produktų sąrašą ir skatindami antrinės rinkos likvidumą, – sakė ERPB Kapitalo ir finansų rinkų departamento direktoriaus pavaduotojas Jim Turnbull. – Džiugu matyti, kad Baltijos valstybių suinteresuotosios šalys ir toliau yra įsipareigojusios remti ir skatinti naujas įmones, įskaitant valstybės valdomas įmones, atverti savo kapitalo struktūras ir pasinaudoti kapitalo rinka. ERPB ir toliau daugiausia dėmesio skiria tolesnėms politikos iniciatyvoms remti ir investicijoms teikiant paramą pagal įvairias turto klases, kad būtų pasiekti šie tikslai”. 

„Sveikinu iniciatyvą įvesti MSCI Baltic indeksą, kaip tolimesnį žingsnį kuriant bendrą Baltijos šalių kapitalo rinką. Bendra indeksų klasifikacija padidins regiono žinomumą tarp tarptautinių investuotojų ir suteiks pagrindą gilesnėms tarpvalstybinėms kapitalo rinkoms visoje Europoje, kai mes kursime tikrą kapitalo rinkų sąjungą. Tai taip pat padės įveikti kai kuriuos suvaržymus, su kuriais Baltijos šalių ekonomikos susiduria dėl santykinai mažo dydžio siekdamos gauti finansavimą ir pritraukti investicijų. Ši iniciatyva siunčia aiškią žinią pasaulio investuotojams, kad Baltijos šalys yra atviros investicijoms. Džiaugiuosi, kad reforma taip pat remiasi Komisijos teikiama parama per techninės paramos priemonę”, – sakė Europos Komisijos vykdomasis viceprezidentas Valdis Dombrovskis.

„Džiugu, kad pastarųjų kelerių metų mūsų pastangos duoda apčiuopiamų rezultatų – „MSCI Baltic Index“, sujungdamas rinkas, padidins Baltijos šalių konkurencingumą vystant kapitalo rinkas ir skatinant tarptautines investicijas. Be to, integruota Baltijos vertybinių popierių prekybos infrastruktūra skatins daugiau įmonių pasinaudoti ženkliai išaugusia kapitalo rinka, atverti savo kapitalo struktūras ir pasinaudoti kitais instrumentais – leisti akcijas ir obligacijas, kuriomis pritrauktą kapitalą galėtų naudoti projektams finansuoti“, – sakė finansų ministrė Gintarė Skaistė.

„Tai dar vienas svarbus trijų Baltijos šalių regioninio bendradarbiavimo žingsnis kartu plėtojant mūsų kapitalo rinkas. Prieš keletą metų šiame Europos kampelyje jau suderinome padengtų obligacijų sistemą. Tai puikus pavyzdys, kaip mažos ES valstybės narės gali daugiau laimėti bendradarbiaudamos, o ne veikdamos vienos. Šiuo požiūriu MSCI Baltic indeksas Baltijos įmones atveda į didesnio tarptautinio investuotojų būrio radaro ekraną. Tikimės, kad MSCI Baltic indekso įvedimas pritrauks daugiau užsienio investicijų ir pagerins Baltijos šalių įmonių prieigą prie kapitalo, o tai bus naudinga mūsų ekonomikai”, – teigė Estijos finansų ministras Mart Võrklaev. 

„Sveikiname MSCI Baltic indekso įvedimą ir glaudesnį bendradarbiavimą plėtojant kapitalo rinkas Baltijos šalyse. Šis indeksas padidins mūsų įmonių matomumą investuotojams. Latvijos vyriausybė įsipareigojo aktyvinti veiklą kapitalo rinkoje ir palengvinti valstybės valdomų įmonių įtraukimą į biržos sąrašus”, – džiaugėsi Latvijos finansų ministras Arvils Aseradens. 

„Estijos, Latvijos ir Lietuvos regioninis konsolidavimas naujuoju MSCI Baltic indeksu padės bendrai regioninei kapitalo rinkai įveikti suvaržymus, su kuriais susidurtume dėl savo atskirų šalių dydžio. Tai neabejotinai žingsnis teisinga kryptimi, tačiau indeksas vis tiek bus mažesnį potencialą turinčių šalių rinkų dalis. Mūsų ambicingas tikslas yra vieną dieną perkelti savo regioną į išsivysčiusių šalių rinkų klasifikaciją”, – teigė Kaarel Ots, „Nasdaq Tallinn“ generalinis direktorius. 

Bendras Baltijos šalių kapitalo rinkos Susitarimo memorandumas pasirašytas 2017 metais.