A. Armonaitė: „Lietuva turi didinti atliekų panaudojimą naujų produktų gamybai“

0
A. Armonaitė: „Lietuva turi didinti atliekų panaudojimą naujų produktų gamybai“
Share

Norėdama pasivyti Europos Sąjungos vidurkį, Lietuva turi tris kartus padidinti atliekų perdirbimą ir jų panaudojimą naujų produktų gamybai, konstatuoja ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė. Šiuo metu Lietuvoje tik maždaug 4 proc. atliekų virsta naujais gaminiais. 

2021 m. Lietuvoje gyventojai ir verslas išmetė apie 6,9 mln. t. atliekų. Daugiausia atliekų susidaro  metalų, chemijos, medienos, popieriaus pramonėje. Net 1,7 mln. t. atliekų sukuria Kėdainiuose esanti gamykla „Lifosa“.  Pagal gamyboje susidarančių atliekų kiekį Europos Sąjungoje Lietuva yra ketvirta nuo galo.  

„Tai problema, kuriai anksčiau buvo skiriama per mažai dėmesio. Atliekos vežamos į sąvartynus, sudeginamos, tačiau gamtai ir žmonėms naudingiau, kad jos būtų perdirbamos ir panaudojamos naujų produktų gamybai. Norime iš esmės pagerinti situaciją šioje srityje, kad Lietuva taptų žalesnė ir švaresnė“, – sako A. Armonaitė. 

Iš 1 mlrd. eurų Lietuvos ekonomikos plano Ekonomikos ir inovacijų ministerija net ketvirtadalį lėšų – 268 mln. eurų – skiria Lietuvos pramonės tvarumui ir žalumui didinti. Už šiuos pinigus Lietuvos įmonės galės  diegti inovacijas ir tvarias technologijas, mažinti atliekų susidarymą, naudoti aplinkai palankias žaliavas arba perdirbtas atliekas. 

Pasak A. Armonaitės, sena įranga ir technologijos yra viena iš svarbiausių priežasčių, kodėl gamyboje susidaro daug atliekų, teršiama gamta.

Penktadienį apsilankiusi bendrovėje „Plasta“, kuri veikia pagal žiedinės ekonomikos principą – rūšiuoja, perdirba plastiką ir iš jo gamina plastikinius maišus, ministrė pristatė specialią paramos priemonę naujų produktų gamybai iš perdirbtų atliekų. Šį rugsėjį buvo paskelbtas 8 mln. eurų kvietimas „Žaliasis eksperimentas“, skirtas pramonės įmonėms, kuriančioms inovatyvias technologijas, susijusias su perdirbtų atliekų panaudojimu. Maksimali galima parama įmonei – 0,5 mln. eurų. Iš šios sumos galima finansuoti mokslinius tyrimus, eksperimentus, pasirengimą naujo produkto gamybai.  

„Į atliekas turime žvelgti kaip į išteklių naujiems produktams gaminti. Parengėme tam priemones, skatindami Lietuvos įmones perdirbti atliekas ir naudoti jas gaminant naujus produktus. Užsibrėžėme tikslą per kelerius artimiausius metus ženkliai padidinti žiediškumo mastą mūsų ekonomikoje“, – sako ekonomikos ir inovacijų ministrė.