Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė Varšuvoje susitikusi su Lenkijos ekonominės plėtros ir technologijų ministru Waldemaru Buda aptarė galimybes, kaip Lietuva galėtų prisidėti Lenkijai sprendžiant kilusią grūdų krizę.
„Klaipėdos uostas ir Lietuvos geležinkeliai galėtų suvaidinti svarbų vaidmenį, sukuriant impulsą padėti Lenkijai išspręsti dabartinę situaciją ir garantuoti grūdų eksportą už Europos Sąjungos ribų. Lietuva gali padėti išvežti iki 1 mln. tonų grūdų saugiai geležinkeliais iš Ukrainos. Tai būtų realus sprendimas Ukrainai ir pagalba Lenkijai“, – sako ekonomikos ir inovacijų ministrė A. Armonaitė.
Praėjusį šeštadienį Lenkija, siekdama apginti vietos ūkininkų interesus, laikinai uždraudė grūdų ir kito maisto importą iš Ukrainos. Paskelbta, kad importo draudimas galios iki birželio 30-osios. Panašius sprendimus priėmė Slovakija ir Vengrija.
Ukrainos grūdai per Europos Sąjungą į trečiąsias šalis gabenami nuo tada, kai karinę invaziją į Ukrainą pradėjusi Rusija blokavo tradicinius ukrainietiškų grūdų eksporto Juodąja jūra maršrutus. Tačiau dalis grūdų likdavo vietos rinkoje ir nebuvo eksportuojami į trečias šalis.
Su Lietuvos verslo delegacija Varšuvoje esanti A. Armonaitė atidarė gyvybės mokslų forumą „CEBioForum 2023“, dalyvavo diskusijoje apie gyvybės mokslų ateitį Europoje, taip pat kartu su Lietuvos biotechnologijų asociacijos „Lithuania BIO“ ir Inovacijų agentūros atstovais aplankė Lietuvos stendą.
Ministrė susitiko ir su Lenkijos valstybės sekretoriumi skaitmeninimo klausimais ir Vyriausybės įgaliotu atstovu kibernetinio saugumo klausimais Januszu Cieszyńskiu, lankėsi „Lukasiewicz“ mokslinių tyrimų centre. Tai trečias pagal dydį mokslinių tyrimų tinklas Europoje, kuris vienija 22 tyrimų institutus, 440 laboratorijų, esančių 12 skirtingų miestų. Iš viso šiame tinkle dirba apie 7 000 darbuotojų (4 200 jų yra inžinieriai arba mokslininkai).