V. Česnulevičiūtė – Markevičienė: „Tvarumas įmonėms naudingas jau dabar, o dar didesnę naudą teiks ateityje“

0
V. Česnulevičiūtė – Markevičienė: „Tvarumas įmonėms naudingas jau dabar, o dar didesnę naudą teiks ateityje“

Tvarumo konferencijoje „Momentum“ finansų viceministrė Vaida Česnulevičiūtė – Markevičienė pabrėžia, kad įmonėms pertvarkius savo verslo modelį ir imantis tvarių sprendimų įgyvendinimo, smarkiai išauga jų sėkmingo verslo galimybės trumpalaikėje, o ypač – ilgalaikėje perspektyvoje.

Pasak jos, paprastai žaliųjų investicijų atsipirkimo laikotarpis yra gana ilgas, todėl įmonės gana vangiai investuoja nuosavas lėšas. Visgi bendra Europos ir Lietuvos kryptis – kuo greičiau pereiti prie klimatui neutralios ekonomikos – lemia, kad žaliosios investicijos ateityje taps prioritetiniu įmonių plėtros klausimu orientuojantis į sėkmingą verslą ilguoju laikotarpiu.

„Tvarios ekonomikos ir žaliųjų finansų kontekste tokios įmonės lengviau gaus finansavimą, į jas bus noriai investuojama, jų produkcija, paslaugos bus labiau perkamos, joms bus lengviau pritraukti ir išlaikyti darbuotojus. Tvarumo klausimai yra glaudžiai susiję ir su etiniu imperatyvu – daugelis įmonių su tvarumu susijusius klausimus įtraukia į savo viziją, strategiją ar vertybes“, – sako viceministrė.

Šiuos pokyčius vis labiau skatina tiek vartotojai, tiek įmonių darbuotojai, teikiantys pirmenybę darbui tvaraus verslo principais besivadovaujančiose įmonėse.

Be to, Finansų ministerija, formuojanti valstybės politiką įmonių tvarumo srityje, parengė įstatymų projektus, kurie įpareigos dideles įmones kasmet rengti ir skelbti informaciją tvarumo klausimais. Balandžio pabaigoje šiems projektams pritarė Vyriausybė.  

Iki šiol didžiausią reikšmę turėjusios finansinės įmonių ataskaitos dalysis svarba su informacija tvarumo klausimais (aplinkosaugos, socialiniai ir bendrovių valdysenos klausimai). Šias ataskaitas teikiančios įmonės galės ne tik palankesnėmis sąlygomis gauti finansavimą, bet bus laikomos patrauklesniais darbdaviais, turės geresnę reputaciją, jų verslo vertė bus aukštesnė, tikėtina, geriau valdys ir rizikas.

Finansų ministerijos skaičiavimais, informaciją tvarumo klausimais privalės pateikti apie 250 didelių Lietuvos įmonių. Numatoma, kad pakeitimai turėtų įsigalioti šių metų liepos 1 d.

Žaliasis kursas ir tvarieji finansai jau dabar daro neabejotiną poveikį Lietuvos finansų rinkai. Vis daugiau Lietuvos įmonių pradėjo įtraukti tvarumo aspektus į savo verslo modelius ir strategijas, didėja investuotojų susidomėjimas įmonėmis, kurios demonstruoja atsakingą požiūrį į aplinką, socialinius aspektus ir valdymą.

Investicijų fondai, biržoje prekiaujami fondai (ETF) ir pensijų fondai vis daugiau dėmesio skiria tvarumui ir ateityje šis kriterijus bus dar svarbesnis.