Balandžio 27 d. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas surengė Norway grants finansuojamo projekto „Lietuvos išankstinio perspėjimo apie branduolinį pavojų sistemos vystymas“ konferenciją. Vienas svarbiausių šio projekto tikslų – branduolinės ar radiologinės avarijos Baltarusijoje atveju laiku perspėti gyventojus ir pasirūpinti jų saugumu.
Šioje konferencijoje dalyvavo Valstybinės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos, Ugniagesių gelbėtojų mokyklos, Lietuvos kariuomenės, policijos pareigūnai, Valstybinės atominės energetikos inspekcijos, Radiacinės saugos centro, savivaldybių civilinės saugos specialistai, nevyriausybinių įstaigų atstovai.
Vykdomas Norvegijos projektas turi išskirtinę svarbą. Jo dėka bus išplėstas esamas sirenų tinklas, padidės perspėjamų apie nelaimes gyventojų skaičius. Šiuo metu Lietuvoje veikia 936 sirenos. Įgyvendinus projektą numatoma įsigyti 197 sirenas, kurios galės perspėti ne mažiau kaip 75 proc. gyventojų, gyvenančių vietovėse, patenkančiose į Baltarusijos Respublikos atominės elektrinės skubių apsaugomųjų veiksmų ir išplėstinio planavimo atstumą – iki 100 kilometrų poveikio zoną. Sirenos savivaldybėms turėtų būti perduotos šių metų pabaigoje. Taip pat pradėtos pirkimo procedūros (preliminariąja sutartimi) dėl 500 papildomų sirenų įsigijimo.
Departamento direktorius Saulius Greičius padėkojo Norvegijai už bendradarbiavimą ir teikiamą paramą: „Tikiu, kad šis vykdomas Norvegijos projektas suteiks mūsų šalies gyventojams galimybę būti saugesniems. Saugesni galime būti tik išplėtę esamą sirenų tinklą ir padidinę perspėjamų apie nelaimes gyventojų skaičių. Dėkoju projekto partneriams – Norvegijos radiacijos ir branduolinės saugos tarnybos ir Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos atstovams už bendradarbiavimą. Dirbdami kartu esame stiprūs.“
Į projekto viešinimo konferenciją atvykęs Norvegijos Karalystės ambasados Lietuvoje laikinasis reikalų patikėtinis Eirik Lyberg Bergene konferencijos dalyviams perdavė Norvegijos ambasadoriaus sveikinimą. Pasak konferencijos svečio, katastrofų, gamtos ar žmogaus sukeltų nelaimių išvengti neįmanoma, tačiau bendradarbiaujant įvairioms institucijoms galima sumažinti jų padarinius ir išgelbėti gyvybes.
„Branduolinės ar radiologinės avarijos tikimybė taip pat negali būti atmesta, – sakė E. L. Bergene. – Rizikos, kylančios iš Baltarusijos atominės elektrinės, nepaisymas pažeidžia tarptautinius reikalavimus. Atsižvelgiant į tai ir kilo tokio projekto, kuriame numatytas išankstinis perspėjimas apie branduolinį pavojų, poreikis. Išankstinio perspėjimo vystymas ir tokių nelaimių suvaldymas yra bendras Lietuvos ir Norvegijos tikslas.“
Projekto veiklas ir atliktus darbus konferencijoje pristatė PAGD direktoriaus pavaduotojas Giedrius Sakalinskas, Norvegijos radiacijos ir branduolinės saugos tarnybos Tarptautinė branduolinės saugos ir saugumo skyriaus patarėjas Jonas Nikolaisen, Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos Saugos analizės skyriaus vyriausiasis inspektorius Vladislav Legenis.
Rudenį Vilniaus rajone vyksiančias pratybas pristatė Ugniagesių gelbėtojų mokyklos viršininkas Kęstutis Agintas. Pratybų metu bus inscenizuojama situacija įvykus avarijai Baltarusijos atominėje elektrinėje. Jose bus patikrintas institucijų bendradarbiavimas, gyventojų surinkimo punktų veikla, gyventojų švarinimo organizavimas ir evakavimas. Apie šių pratybų valdymą ir koordinavimą, užduotis, pratybų plano rengimą ir kt. konferencijoje kalbėjo PAGD ir Ugniagesių gelbėtojų mokyklos pareigūnai.