Lietuva – tarp skaidriausiai apie Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plano lėšų naudojimą skelbiančių Europos Sąjungos (ES) šalių. Tai rodo „Transparency International“ Lietuvos skyriaus (TILS) ir organizacijos „Open Spending EU Coalition“ atliktas vertinimas. Geriausiai tarp visų šalių Lietuva pasirodė, vertinant kiek patogiai pateikiami „Naujos kartos Lietuva“ plano duomenys. Mūsų šalis gavo 93 balus iš 100.
„Nuo pirmų žingsnių „Naujos kartos Lietuva“ planas buvo kurtas viešai ir skaidriai, atvirai, diskutuojant su visuomene ir ekspertais, todėl Lietuva ir toliau ketina taikyti aukštus atvirumo bei sąžiningumo standartus visam procesui. Informaciją ir atvirus duomenis galima rasti ne tik Europos Sąjungos svetainėje www.ESinvesticijos.lt, bet ir www.Lietuvosfinanasai.lt“, – pabrėžė finansų viceministrė Vaida Markevičienė.
Išorės ekspertų tyrimas buvo sudarytas iš dviejų dalių. Pirmoje tyrimo dalyje, kurioje buvo vertinama, kiek informacijos šalys atskleidžia apie Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plano lėšų panaudojimą, Lietuva surinko 72 balus iš 100. Antroje dalyje, vertinant kiek patogiai pateikiami duomenys, Lietuva gavo 93 balus iš 100 ir pasirodė geriausiai iš visų vertintų valstybių. Bendrame vertinime Lietuva gavo 76 balus iš 100 ir užima trečią vietą tarp 11 valstybių.
Lietuva informaciją apie „Naujos kartos Lietuva“ plano lėšų skyrimą ir panaudojimą skelbia vienoje www.ESinvesticijos.lt svetainėje, kurioje galima rasti informaciją apie sudarytas projektų finansavimo ir pirkimų sutartis, tiekėjus, kvietimus ir kitus su „Naujos kartos Lietuva“ planu susijusius dokumentus bei jų atnaujinimo datas. Svetainėje taip pat galima pranešti apie galimus pažeidimus ar neskaidrius ES investicijų panaudojimo atvejus.
Tyrime vertinta 11 Europos šalių: Bulgarija, Čekija, Estija, Kroatija, Latvija, Lenkija, Lietuva, Rumunija, Slovakija, Slovėnija, Vengrija.
Daugiausiai balų vertinime surinko Bulgarija (85 balai) ir Estija (80 balų). Mažiausiai – Čekija (36 balai) ir Rumunija (29 balai). Vertintos šalys vidutiniškai surinko 60 balų.
Papildoma informacija
„Naujos kartos Lietuva“ planas yra parengtas, atsižvelgiant į aštuonioliktosios Vyriausybės programą ir 2021–2030 m. Nacionalinį pažangos planą bei kitus nacionalinius strateginio planavimo dokumentus. Šio plano reformos ir investicijos įgyvendins 2019 ir 2020 m. Europos Sąjungos Semestro metu Lietuvai iškeltas Tarybos rekomendacijas. Investicijos ir reformos apima 7 komponentus: 1. Žalioji pertvarka; 2. Skaitmenizacija; 3. Švietimas; 4. Sveikata; 5. Socialinė apsauga; 6. Inovacijos ir mokslas; 7. Viešojo sektoriaus pertvarka.
Planas Europos Sąjungos Taryboje patvirtintas 2021 m. liepos 28 dieną. Planas finansuojamas iš Europos Sąjungos ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės „NextGenerationEU“.