Susisiekimo ministras Marius Skuodis pirmadienį vyksta į Berlyną, kur kartu su Vokietijos federaliniu skaitmeninių reikalų ir transporto ministru Volkeriu Wissingu ir Japonijos ekonomikos, prekybos ir pramonės parlamentiniu viceministru Taku Ishii atidarys tarptautinę konferenciją „E-Fuels Dialogue 2024“. Vizito metu ministrai pasirašys bendrą deklaraciją dėl e. degalų naudojimo transporto sektoriuje skatinimo.
Birželio 4 dieną Berlyne vyksiančioje tarptautinėje konferencijoje keli šimtai aukšto rango politikos, pramonės, verslo, mokslo ir kitų sričių atstovų diskutuos apie transporto tvarumo didinimą ir e. degalų rinkos plėtros galimybes susisiekimo sektoriuje.
Lietuvos, Vokietijos ir Japonijos transporto ministerijų bendra deklaracija, kuri bus pasirašyta renginyje, įtvirtins šalių siekius stiprinti bendradarbiavimą ir dalijimąsi patirtimi vystant e. degalų infrastruktūrą, skatinant atsinaujinančios energijos pagrindu pagamintų degalų gamybą ir naudojimą visose susisiekimo srityse, plėtojant transporto inovacijoms palankią reguliacinę aplinką.
CO₂ taršos požiūriu beveik neutralūs e. degalai tampa vis aktualesni aviacijos, laivybos, logistikos ir kitose transporto srityse. Sintetiniai degalai, dar vadinami e. degalais, arba elektrodegalais, yra skysti arba dujiniai degalai, gaminami iš atsinaujinančių energijos šaltinių cheminių procesų metu. Šie sintetiniai degalai gali būti naudojami esamuose dyzeliniuose ir benzininiuose varikliuose.
Šiuo metu sintetinių degalų (e. degalų) gamybos sąnaudos yra didesnės nei iškastinio kuro daugiausia dėl atsinaujinančio vandenilio ir CO₂ surinkimo technologijų sąnaudų. E. degalų gamybos ir infrastruktūros plėtra vertinama kaip viena perspektyviausių taršių degalų alternatyvų, siekiant kovoti su klimato kaita.
Ministro M. Skuodžio teigimu, Lietuva turi potencialo tapti reikšminga žaliųjų degalų gamybos ir transportavimo grandimi Europoje ir gaminti e. degalus strateginėje įmonėje „Orlen“, taip pat planuoja didinti gamybos pajėgumus, kad užtikrintų tokių degalų plėtrą transporto sektoriuje.
Lietuva save mato kaip būsimą Baltijos regiono žaliosios energetikos centrą, kuriame 100 ha jūros teritorijoje planuojamose įrengti vėjo jėgainių parkuose jūrinis vėjas generuos žaliąją elektros energiją. Nuo 2030 m. Lietuva planuoja gaminti 100 proc. žaliąją elektros energiją ir ją taip pat pradėti eksportuoti. Šalies susisiekimo sektoriuje sparčiai diegiami tvarumo sprendimai ir inovacijos, Klaipėdos uoste rengiamasi vystyti žaliųjų degalų (vandenilio) gamybos ir papildymo punktų infrastruktūrą.
Tai jau antroji kasmetinė e. degalų temai skirta tarptautinė konferencija Vokietijoje. Šios šalies ministro V. Wissingo kvietimu M. Skuodis dalyvavo ir prieš metus surengtoje konferencijoje Miunchene.