Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė darbo vizitu lankėsi Klaipėdoje ir Neringoje, kur aptarė galimybę atkurti Pakrančių apsaugos pasienio rinktinę ir stebėjo jūroje Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) organizuotas tarpinstitucines pratybas.
„Dabartinėje saugumo situacijoje būtinas atskiras dėmesys tiek sienos su Rusijos Federacija, tiek jūros sienos apsaugai – turime būti pasirengę atremti grėsmes, susijusias su galimomis provokacijomis, hibridinėmis atakomis, neteisėta migracija. Todėl siūlome nuo kitų metų atkurti Pakrančių apsaugos pasienio rinktinę. Karo Ukrainoje pamokos ir poreikis visapusiškai užtikrinti svarbių objektų apsaugą dar labiau aktualizuoja šį sprendimą“, – teigia ministrė A. Bilotaitė.
Rinktinė veiks pasienio ruože prie valstybės sienos su Rusijos Federacija ir Latvija, teritorinėje jūroje, jos priekrantėje, jūrų uostuose ir veiklos teritorijoje esančiuose oro uostuose, Kuršių mariose. Tai leis operatyviau valdyti rizikas, padidinti reagavimo greitį į valstybės sienos pažeidimus, užtikrinti efektyvesnį paieškos ir gelbėjimo darbų valdymą nelaimės vietoje. Atkurta rinktinė užtikrins efektyvesnę kovą su kontrabanda bei neteisėta migracija – numatyti migracijos ir kriminalinės žvalgybos padaliniai.
Sausumos sieną su Rusijos Federacija saugos Pagėgių pasienio rinktinė. Ministrės teigimu, toks pajėgų paskirstymas pagal sienos rūšį padės užtikrinti geresnę parengtį, nes sausumos ir jūros sienos apsaugos būdai skirtingi. Tai leis tolygiau paskirstyti rinktinių ruožus prie vidaus ES sienos, stiprinti antrinės migracijos kontrolę.
Pakrančių apsaugos pasienio rinktinė prisidės ir prie strateginių objektų apsaugos – į jos saugomą ruožą papuola Klaipėdos suskystintų gamtinių dujų (SDG) terminalas. Pasak ministrės, atsižvelgiant į karo Ukrainoje patirtį ir sąlyginai mažą atstumą iki Rusijos Federacijos teritorijos, būtina užtikrinti operatyvų reagavimą į galimus incidentus SDG terminalo teritorijoje.
Taip pat bus užtikrintas operatyvus bendradarbiavimas su Lietuvos kariuomenės Karinių jūrų pajėgų padaliniais, kitomis institucijomis, veikiančiomis laivybos ir jūros aplinkos kontrolės srityje. Rinktinėje taip pat bus koncentruojamas bendradarbiavimas su Baltijos jūros regiono valstybėmis. Jūros sienos patrulius pagal specialią programą planuoja rengti Pasieniečių mokykla, VSAT bendradarbiaus ir su Lietuvos aukštąja jūreivystės mokykla.
Prie sienos su Rusijos Federacija 2022 m. fiksuotas 21 valstybės sienos pažeidimas, o 2023 m. – 12. Kuršių mariose bei jūroje 2022 m. fiksuoti 9 atvejai, 2023 m. – 7. Pagrindinės tendencijos yra susijusios su netyčiniais sienos pažeidimais.
Lietuva su Rusijos Federacija turi 255 km sausumos sieną, Kuršių mariomis – 18 km, Baltijos jūra – 22 km. Kuršių mariose bei Baltijos jūroje valstybės siena saugoma jūrine sienos stebėjimo sistema, kurią sudaro termovizorinė įranga, dieninės vaizdo kameros bei radiolokacinė įranga. Atsižvelgiant į gamtines sąlygas pasienyje su Rusijos Federacija yra įrengta 46 km fizinio barjero.
2019 m. Pakrančių apsaugos pasienio rinktinė buvo sujungta su Pagėgių pasienio rinktine, valstybės sienos apsaugą nuo tada vykdė trys VSAT padaliniai – Vilniaus pasienio, Varėnos pasienio ir Pagėgių pasienio rinktinės.