Gegužės 22–24 dienomis Leipcige (Vokietija) vykstančiame Tarptautinio transporto forumo (ITF) viršūnių susitikime dalyvaujantis Lietuvos susisiekimo ministras Marius Skuodis kolegai iš Čilės Juanui Carlosui Muñozui perdavė pirmininkavimą ITF. M. Skuodžio teigimu, Lietuvos pirmininkavimo laikotarpiu ypač daug nuveikta, telkiant tarptautinę paramą Ukrainos transporto sektoriui atkurti: kartu su tarptautiniais partneriais įkurta bendradarbiavimo ir paramos Ukrainos transportui platforma CIG4U su agresoriumi kovojančiai šaliai jau sutelkė transporto jungčių atstatymo projektų, kurių vertė – 5,5 mln. eurų.
„Pirmininkauti tokiai pasaulinei organizacijai ir prisidėti prie svarbiausių transporto ir logistikos sektoriaus sprendimų yra ir didelė garbė, ir atsakomybė. Esu įsitikinęs, kad per šiuos metus tarptautinė transporto bendruomenė geriau pažino Lietuvą. Sutelktomis jėgomis pasistūmėjome į priekį daugelyje svarbių transporto politikos formavimo sričių, įskaitant mūsų regionui ypač aktualias paramos Ukrainos transportui iniciatyvas. Šiandien pirmininkavimo estafetę perduodame Čilei, su kuria tikimės tęsti jau pradėtus darbus. Linkime jai sklandaus ir sėkmingo pirmininkavimo“, – pirmininkavimo perdavimo ceremonijoje Leipcige sakė susisiekimo ministras M. Skuodis.
Lietuva ITF pirmininkavo nuo 2023 m. gegužės, šias pareigas perėmusi iš Jungtinės Karalystės.
Lietuvos pirmininkavimo metupadėti tvirti pamatai tolesniam Ukrainos transporto sektoriaus atkūrimui ir transporto jungčių plėtrai regione. 2023 m. pabaigoje Kyjive Lietuvos drauge su Švedija, Kanada ir Ukraina ITF įkurta paramos Ukrainos transportui grupė CIG4U (Common Interest Group for Transport in Ukraine) leidžia šalims tiek efektyviai keistis patirtimi, analizėmis, aktualia informacija apie Ukrainos transport sektoriaus atstatymo planus, tiek prisidėti prie ilgalaikių šalies transporto jungčių atkūrimo projektų.
Lietuva, pirmininkaudama ITF, sutelkė 5,5 mln. eurų vertės projektų Ukrainos transporto infrastruktūrai atstatyti. Vien per pastarąjį pusmetį per CIG4U platformą jau sutelkta apie 1,2 mln. eurų vertės paramos projektinėms studijoms, susijusioms su Ukrainos transporto infrastruktūros atstatymu, parengti.
Vieną pirmųjų projektų, finansuojamą Kanados, ITF jau įgyvendina kelių ir geležinkelių sektoriuose. Dvejų metų tęstinėje programoje taip pat transporto valdymo, planavimo ir vadybos gerinimo, tvaraus ir pažangaus transporto politikos kūrimo bei kelių eismo saugos gerinimo projektai.
Pirmininkavimo ITF metais Lietuva iš viso priėmė daugiau nei 50 pasaulio valstybių ITF delegacijų, surengė ar vadovavo daugiau nei 15 didelių renginių. Svarbiausias iš su ITF pirmininkavimu mūsų šalyje vykusių renginių – balandį Trakuose surengtas ITF aukšto lygio susitikimas pagalbos Ukrainai klausimais, kuriame 25 užsienio šalių delegatai ir tarptautinių organizacijų atstovai patvirtino bendrą pareiškimą dėl tolesnės paramos Ukrainai telkimo.
Lietuvai pirmininkaujant ITF, daug dėmesio skirta susisiekimo sektoriaus atsparumo didinimui geopolitinių iššūkių akivaizdoje. Lietuva aktyviai siekė plėtoti valstybių bendradarbiavimą, gerinti skirtingų rūšių transporto sąveiką ir didinti eismo saugumą keliuose, spartinti transporto naujoves, skaitmeninius ir kitus tvarius bei inovatyvius sprendimus transporto ir logistikos srityse.
Per Lietuvos pirmininkavimą ITF pasipildė naujomis narėmis – prie organizacijos prisijungė Omanas, Saudo Arabija ir Dominikos Respublika.
Kasmet gegužės mėnesį Leipcige rengiamas „Transporto Davosu“ vadinamas ITF viršūnių susitikimas yra didžiausias tarptautinis transporto politikos renginys, kuriame transporto ministrai iš įvairių pasaulio šalių kartu su verslo lyderiais, tarptautinių organizacijų ir transporto bendruomenės atstovais aptaria strateginius klausimus.
Dabar šiai tarpvyriausybinei organizacijai priklauso 69 šalys narės.