2024-06-18
Vieniems gyvenamojo namo balkonas tarnauja vietoj sandėliuko, kitiems tampa poilsio vieta, ypač šiltuoju vasaros laikotarpiu. Neretai gyventojai balkonuose ar lodžijose maisto gaminimui naudoja kepsnines, rūkyklas.
Beje, vien šiemet balkonuose ir lodžijose kilo 14 gaisrų. Kuo privalu pasirūpinti, kad jų išvengtume?
Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento Valstybinės priešgaisrinės priežiūros valdybos viršininkas Jūris Targonskas primena, kad balkonuose naudoti kietu kuru kūrenamas kepsnines griežtai draudžiama. Už tokius veiksmus numatyta administracinė atsakomybė pagal Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 525 straipsnį.
Balkonuose ar lodžijose leidžiama naudoti tik dujines kepsnines, laikantis visų gamintojo nustatytų rekomendacijų.
„Dažniausia gaisrų balkonuose kilimo priežastis – neatsargus rūkymas balkonuose ar neatsargus elgesys su ugnimi. Pasitaiko atvejų, kai gaisras kyla ir dėl saulėje stovinčio stiklinio indo, susidarius palankioms aplinkybėms susifokusavę saulės spinduliai gali uždegti degius daiktus“, – sako J. Targonskas.
Gaisras balkonuose taip pat gali įsiplieksti, jei jame laikomi degūs daiktai, šiukšlės, netgi gėlių vazonai su durpėmis. Štai gegužės 27 dieną, Vilniuje, Eitminių gatvėje, namo balkone ketvirtajame aukšte degė gėlių vazonas su durpėmis. Gaisro metu nestipriai aprūko balkonas, apdegė balkono stogelis. O štai birželio 17 dieną, Klaipėdoje, Pilies gatvėje, namo balkone taip pat degė į plastikinius vazonėlius sukrautos durpės. Gaisro metu aprūko plastikinio lango rėmas, įskilo vienas stiklo paketas.
Jeigu balkone kilo gaisras, nedelsiant reikia skambinti skubiosios pagalbos tarnybų ryšio numeriu 112, pabandyti parankinėmis priemonėmis užgesinti gaisrą, o nepavykus – nedelsiant evakuotis iš pastato, nes ugnis plinta labai greitai, pagal galimybes apie evakuaciją informuoti kaimynus.