Nuo šiandien verslo atstovai ir ūkininkai gali kreiptis dėl paskolų įsirengti saulės ar vėjo elektrines ir investuoti į saulės ar vėjo elektrinių parkų vystymo projektus nuo pradinio etapo iki visiško šių elektrinių įrengimo. Šias paskolas gaus tie vartotojai, kurie vėjo ar saulės elektrinėse gamins elektros energiją savo vartojimo reikmėms. Paskoloms numatyta paskirstyti 50 mln. eurų.
„Paskolos suteiks galimybę verslui investuoti į prekes ir paslaugas, kurios būtų sukurtos naudojant savo pačių elektros energiją. Šiomis paskolomis būtų finansuojami visi atsinaujinančios energijos elektrinių įrengimo etapai: nuo infrastruktūros pritaikymo, elektrotechninės įrangos ir elektros kaupimo įrenginių įsigijimo iki elektrinių montavimo ir statymo darbų. Tai svarbu verslui ir visai Lietuvos ekonomikai, nes taip augtų įmonių konkurencingumas ir būtų žengtas žingsnis link mūsų šalies energetinės nepriklausomybės“, – teigia ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.
Dėl paskolų atsinaujinančios energijos elektrinėms įrengti gali kreiptis labai mažos, mažos ir vidutinės (MVĮ) ir didelės įmonės bei ūkininkai. Maksimali teikiamos paskolos trukmė – 10 metų. Vienam paskolos gavėjui gali būti suteikiamos kelios paskolos, tačiau bendra paskolų suma neturi būti didesnė nei 10 mln. eurų.
„Lietuva žengia link Europos tikslo iki 2030 m. pasiekti, kad atsinaujinančios energetikos dalis pagal bendrą energijos suvartojimą sudarytų 32 proc. Su šia finansine pagalba verslininkams ir ūkininkams atsiveria galimybė gauti lėšų, įgyvendinant saulės ar vėjo elektrinių įrengimo projektus – nuo žemės sklypo sutvarkymo ar saulės baterijų įsigijimo iki visiško šių elektrinių įrengimo. Tai yra labai naudingos investicijos, kurios ateityje padės gerokai sumažinti energijos sąskaitas“, – teigia Inga Beiliūnienė, UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA) generalinio direktoriaus pavaduotoja, verslo plėtros direktorė.
Paskolos lėšomis verslas galės tvarkyti žemės sklypą, įrengti infrastruktūrą ir inžinerinius tinklus sklype, vykdyti apsaugos įrengimo darbus, jei saulės ar vėjo elektrinė bus statoma ant žemės. Paskolomis taip pat finansuojama saulės ir vėjo elektrinėms reikalinga elektrotechninė įranga, konstrukcijos, kabeliai ir susiję montavimo bei elektrinių statybos darbai, atliekami pagal rangos sutartį.
Paskolos būtų skiriamos ir elektros kabelio tiesimo darbams iki saulės ir vėjo elektrinės prijungimo vietos, energijos skirstymo operatoriaus tinklui prijungti, taip pat elektros energijos kaupimo įrenginiams, tokiems kaip saulės baterijos, įsigyti.
Numatomas palūkanų dydis – 1 procentas, marža + 6 mėn. EURIBOR, kai pareiškėjas sieks statyti ar įsirengti saulės ar vėjo elektrinę, arba 2,5 procento marža + 6 mėn. EURIBOR, kai pareiškėjas investuos į gaminančių vartotojų saulės ar vėjo elektrinių parkų vystymo projektus.
Ši priemonė įgyvendinama iš INVEGOS fondo lėšų.
Išsamiau su paskolų sąlygomis galima susipažinti čia.